hr en

Vijesti

Inicijativa mladih za ljudska prava - Srbija pokrenula web stranicu ratusrbiji.rs

Large sajt ratusrbiji screenshot 1 760x388

Inicijativa mladih za ljudska prava – Srbija pokrenula je web stranicu ratusrbiji.rs – platformu koja na jednom mjestu pruža sve važne i relevantne informacije o ratnim zločinima i drugim teškim kršenjima ljudskih prava na teritoriju Srbije u periodu od 1991. do 2001. godine.

U periodu opće glorifikacije osuđenih ratnih zločinaca u Srbiji kao i zbog neznanja o zločinima na teritoriju Srbije, web stranica ratusrbiji.rs predstavlja pokušaj da se – na što jednostavniji i sveobuhvatniji način – razbije mit o tome da se u Srbiji nije ratovalo, kao i da država Srbija nije sudjelovala u ratnom raspadu SFRJ. Jer – ratovalo se.

Osnovni dio weba pod nazivom baza znanja sastoji se od tekstova/analiza o tajnim masovnim grobnicama, logorima, prisilnim mobilizacijama, paravojnim jedinicama i teroru i protjerivanju manjina, kao i pobuni na jugu Srbije i antiratnom pokretu u Srbiji. Baza znanja sadrži analize koje se oslanjaju na sudski utvrđene činjenice, podatke organizacija koje su dokumentirale ljudske gubitke u Srbiji, medijske članke kao i službene podatke domaćih i međunarodnih institucija.

Važan segment web stranice ratusrbiji.rs je i interaktivna mapa Srbije sačinjena od 91 mjesta zločina, progona, zatočenja, nestanaka, lokacija tajnih masovnih grobnica, kampova paravojnih jedinica, ali i mjesta otpora ratu i nasilju u Srbiji. Mapa daje uvid u rasprostranjenost i sistematsko činjenje zločina na teritoriju Srbije.

Kako svedočenja porodica žrtava, svjedoka i preživjelih nemaju svoje mjesto u javnom prostoru Srbije, a umjesto njih ratni zločinci negiraju počinjene zločine, poseban segment web stranice ratusrbiji.rs pod nazivom –  glas žrtava uključuje niz iskaza svjedoka, preživjelih i obitelji žrtava ratnih zločina na teritoriju Srbije.

Web stranica ratusrbiji.rs je koristan online alat koji na jednostavan i pregledan način pruža sve važne činjenice o zločinima koji su vršeni nad etničkim i vjerskim manjinama u Srbiji krajem dvadesetog stoljeća. Također, web stranica ratusrbiji.rs je podsjetnik i opomena aktualnim i budućim političkim vlastima u Srbiji da bez priznanja žrtava, procesuiranja zločinaca i odricanja od politike zločina, nema perspektive za Srbiju kao građansko društvo koje vrednuje mir kao najvišu vrednotu.

Izradu web stranice ratusrbiji.rs podržalo je Ministarstvo vanjskih poslova Savezne Republike Nemačke.

2.6.2020.

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića.