Konferencija “Donesi vlastitu povijest” predstavlja formalni početak projekta “Prošloj nastavak” koji vodi mladi, a koji nastoji omogućiti dijalog mladih iz regije i stvaranje zajedničkih narativa o nekim od najkontroverznijih tema iz nedavne prošlosti post-Jugoslavenskih društava.
Projekt je razvijen kroz program stipendiranja Saveza za povijesni dijalog i odgovornost Instituta za proučavanje ljudskih prava na Sveučilištu Columbia u gradu New Yorku, SAD (Alliance for Historical Dialogue and Accountability of the Institute for the Study of Human Rights at the Columbia University in the City of New York), a provodi ga regionalna mreža Inicijative mladih za ljudska prava uz suradnju s PAX for Peace iz Nizozemske i potporu Zaklade Robert Bosch iz Njemačke i Europske komisije.
Konferencija je okupila oko 120 mladih iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Kosova, Crne Gore i Srbije u Beogradu, Srbija između 28. i 31. ožujka 2018. godine. Način rada konferencije bio je usmjeren na praktičan radi i sudjelovanje jer je većina konferencije organizirana kroz radionice, rasprave i grupni rad. Radionice je provodila Maja Nenadović, iskusna trenerica, moderatorica i debatantica s velikim iskustvom u radu s mladima i projektima usmjerenim na suočavanje s prošlošću. Radionice su provedene ne samo s fokusom na sudionike već i na način da su sudionici samostalno određivali tijek i smjer rada.
Na otvorenju konferencije koordinator projekta Mario Mažić informirao je sudionike o planiranom procesu rada na konferenciji, ali i u narednoj godini u kojoj će zajedno raditi na istraživanju, raspravama i stvaranju narativa. Naglasio je važnost razumijevanja i uzimanja u obzir sudske presude i činjenice te važnost uzimanja u obzir perspektive žrtava.
Središnje predavanje konferencije održao je profesor filozofije i aktivist za ljudska prava Žarko Puhovski na temu “Istina i pravda u poslijeratnim društvima”. Prof. Puhovski kontekstualizirao je vrijednosti istine i pravde i govorio o brojnim primjerima različitih percepcija. Poseban naglasak u pogledu utjecaja na percepcije bio je na tehnologiji nacionalizma.
Marijana Toma, povjesničarka s velikim iskustvom u području pomirenja, pravde i inicijativama istraživanja činjenica, održala je interaktivno predavanje o ‘Izgradnji povijesnih narativa“. Govorila je o dizajnu istraživanja, vrstama izvora, metodologiji istraživanja i o tome kako su konstruirani povijesni narativi, ali i o tome kako se manipuliraju u ideološke svrhe.
Tijekom konferencije sudionici su radili u skupinama pod vodstvom Maje Nenadović, u kojima su razmijenjivali mišljenja i raspravljali o konceptima, kao i stvarnim događajima iz novije povijesti. Za svoje posljednje radne sastanke sudionici su odabrali bilateralne skupine u kojima će raditi na istraživanju i narativima za iduću godinu. Svaka od skupina odabrala je nekoliko tema na kojima će raditi. Također su odlučili o lokacijama i vremenskim okvirima za dva studijska putovanja koje će odraditi u grupama u narednih nekoliko mjeseci. Teme se kreću od specifičnih slučajeva zločina (kao što su zločini počinjeni u Ahmiću i Trusini), produljene kriminalne kampanje (npr. Opsada Sarajeva, bitke za Vukovar ili etničko čišćenje oko Prijedora) do tema kao što su proturatni prosvjedi.