hr en

Mladi se sjećaju zaboravljenih

Ahmići

Large 28

U malom bosanskohercegovačkom mjestu Ahmići pripadnici HVO-a i specijalne postrojbe Vojne policije HVO-a “Jokeri” 16. su travnja 1993. godine u manje od 24 sata ubili 116 civila bošnjačke nacionalnosti. Sudski je utvrđeno da je počinjene zločine u Ahmićima i susjednim selima Šantići, Pirići i Nadioci planirao i poticao Dario Kordić, dio političkog vrha  Hrvatske Republike Herceg-Bosne. Prema presudi Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju u slučaju Kordić i Čerkez, zločini u Ahmićima i okolnim selima bili su dio sustavne kampanje „čišćenja‟ tog područja od muslimana.

“Ono što se dogodilo 16. travnja 1993. u Ahmićima ušlo je u povijest kao jedan od najopakijih primjera čovjekove nehumanosti prema drugom čovjeku. Danas se ime tog malog sela mora dodati dugoj listi prethodno nepoznatih zaselaka i gradova koji nas sjećaju na užasna nedjela zbog kojih zadrhtimo od užasa i srama. Dachau, Oradour sur Glane, Katijin, Marzabotto, Soweto, My Lai, Sabra i Shatila i tolika druga mjesta.” iz govora Antonija Cassesea, prvog predsjednika MKSJ-a

I danas se ovaj zločin vrlo rijetko spominje u javnom prostoru, a trenutačni politički i vojni vrh Republike Hrvatske nije spreman preuzeti odgovornost i prestati s praksom negiranja počinjenog. Zbog toga smo uoči 31. obljetnice postavili plakate u Zagrebu i na magistralnoj cesti između Viteza i Ahmića kojima smo podsjetile na zločine u Ahmićima i poručili da se građani Republike Hrvatske sjećaju žrtava, da se ispričavaju zbog zločina počinjenih u njihovo ime i traže od Republike Hrvatske da učini isto.

U ponovnom pokušaju da se iz javnog prostora uklone teme koje problematiziraju i podsjećaju na sudski potvrđenu ulogu hrvatskog državnog vrha i vojnih snaga u ratu u Bosni i Hercegovini, u manje od 2 dana jedan je billboard u Zagrebu uništen, dok je onaj pored Ahmića prekriven nakon prijetnji vlasniku reklamnih panela.

Ne pristajući na uporne pokušaje brisanja teme zločina u Ahmićima iz javnost prostora, održali smo simboličnu akciju “preimenovanja” zagrebačkog Trga Franja Tuđmana u Trg ahmićkih žrtava. Tom su akcijom podsjetili smo na zaboravljene žrtve Ahmića te na sudski dokazanu odgovornost hrvatskog političkog i vojnog vrha na čelu s Franjom Tuđmanom, Gojkom Šuškom i Jankom Bobetkom u ratu u Bosni i Hercegovini.

Ignorirani od hrvatske politike uz izostanak priznanja odgovornosti i konkretnih napora prema poticanju sjećanja na žrtve te osudi zločina, Ahmići danas predstavljaju jedan od simbola neodgovornog suočavanja s prošlošću u Hrvatskoj. Svojim smo aktivističkim djelovanjem nastojali oživjeti sjećanje na žrtve zločina u Ahmićima i potaknuti promišljanje o odgovornosti, pravdi i društvenom oporavku, naglašavajući pritom važnost inkluzivnog suočavanja s prošlošću kao temelja za izgradnju pravednijeg društva.

 

Financirano sredstvima Europske unije. Izneseni stavovi i mišljenja su stavovi i mišljenja autora i ne moraju se podudarati sa stavovima i mišljenjima Europske unije ili Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni EACEA ne mogu se smatrati odgovornima za njih. 

Program Impact4Values sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.

 

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića.