hr en

Mladi se sjećaju zaboravljenih

Hrvatska Kostajnica

Large 19

Ako ste, poput mnogih, vjerovali da je nemoguće zamisliti spomenik posvećen Domovinskom ratu bez golubica, pletera, kockica, nacionalne ikonografije i nezaobilaznog mramora – a da pritom ne upadne u zamku pretjerivanja, kiča, simboličke banalnosti i loše izvedbe – čini se da ste pogriješili. Na brdu Čukur iznad Hrvatske Kostajnice nalazi se spomenik "Slomljeni pejzaž", riječ je o spomeniku snimatelju i novinaru HRT-a Gordanu Ledereru, kojega je snajperski hitac pogodio 10. kolovoza 1991. godine, baš tu dok je snimao ratna zbivanja u Pounju.

Velika skulptura predstavlja leću kamere koja je propucana na isti način kao što je ubijen i Gordan Lederer – snajperskim metkom. Spomen obilježje na Čukuru autorsko je djelo kipara prof. Petra Barišića, te arhitekata Kate Marunice i Nenada Ravnića dok je voditelj projekta bio Milan Bešlić.

Spomen-obilježje „Slomljeni pejzaž“ počinje stazom koja vodi prema spomeniku i koja se sastoji od 33 betonske ploče koje predstavljaju broj godina poginulog Lederera odnosno 33 okvira role filma, s brojevima utisnutim u beton ploča. Kraj staze završava većom pločom na kojoj stoji klupa i pored nje napisana rečenica „… sada kad mirom dišu kolovoška jutra sja kroz banijska praskozorja svijetla sjeta u očima Gordana Lederera“. Na kraju te ploče na samoj je travi postavljen veliki fotografski objektiv odnosno propucana leća. „Slomljeni pejzaž“ jedno je od najljepših spomen-obilježja žrtvama Domovinskog rata.

Iznimno talentirani fotograf i snimatelj HRT-a, Gordan Lederer je ostavio mnoge video zapise o prvim danima rata. Poginuo je na svom radnom mjestu, stradajući od hitca iz snajpera dok je snimao hrvatske vojnike u akciji tijekom srpskih napada na Pounje, u kolovozu 1991. godine, u 33. godini.  

Kao ratni snimatelj kamerom izvještava za Hrvatsku televiziju o stradanjima i događajima u Domovinskome ratu sa svih bojišta. Snimao je događanja u Kruševu, Kijevu, Kninu, Lovincu, Pakracu, Vinkovcima i brojnim drugim gradovima. Svojom kamerom pronosio je priču o ratu u Hrvatskoj i ostavio dragocjena svjedočanstva, među kojima se dokumentarnom autentičnošću i estetskom vrijednošću izdvajaju legendarna „Banijska ratna praskozorja“ koja su mnogima ostala u trajnome sjećanju do danas kao jedna od najdojmljivijih uspomena na Domovinski rat.

 

Tekst je napisala Petra Orešković, članica aktivističke mreže Inicijative mladih za ljudska prava.

 

Financirano sredstvima Europske unije. Izneseni stavovi i mišljenja su stavovi i mišljenja autora i ne moraju se podudarati sa stavovima i mišljenjima Europske unije ili Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni EACEA ne mogu se smatrati odgovornima za njih. 

Program Impact4Values sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.

 

Profil-klett.hr (2016) Pucanj u objektiv – „Slomljeni pejzaž“, spomenik Gordanu Ledereru. https://www.profil-klett.hr/pucanj-u-objektiv-slomljeni-pejzaz-spomenik-gordanu-ledereru (pristupljeno: 5.3.2025.)

gordan.lederer.hrt.hr (2015) Životopis i ratni put Gordana Lederera. https://gordan-lederer.hrt.hr/pucanj-u-istinu/zivotopis-i-ratni-put-gordana-lederera-3606221 (pristupljeno: 5.3.2025.)

(2015) Simbolika 'Slomljenog pejzaža' - razgovor s autorima. https://gordan-lederer.hrt.hr/pucanj-u-istinu/simbolika-slomljenog-pejzaza-razgovor-s-autorima-3606222 (pristupljeno: 5.3.2025.)

vizkultura (2015) Slomljeni pejzaž. https://vizkultura.hr/slomljeni-pejzaz/ (pristupljeno: 5.3.2025.)

hkm.hr (2020) Slomljeni pejzaž - jedan od najljepših spomenika Domovinskog rata.  https://hkm.hr/kultura/slomljeni-pejzaz-jedan-od-najljepsih-spomenika-domovinskog-rata/ (pristupljeno: 5.3.2025.)

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića.