Zagreb, 20. lipnja 2023.
U petak, 19. svibnja 2023. godine imale smo priliku prvi put sudjelovati na desetom po redu Kliofestu, godišnjoj manifestaciji posvećenoj popularizaciji povijesne znanosti i srodnih struka, na kojem smo predstavile četiri publikacije koje smo izdale tijekom protekle godine.
Riječ je o istraživanju “Ratne devedesete iz perspektive mladih u Hrvatskoj” koje smo provele iz potrebe za razumijevanjem stavova i znanja mladih vezanih za period devedesetih, a posebno u odnosu na događaje koji u javnosti, obrazovanju te dominantnom političkom diskursu stoje na margini ili su potpuno nevidljivi. Rezultati tog istraživanja, osim što su od iznimne važnosti za daljnji rad Inicijative, korisni su i za širu historiografsku zajednicu, prije svega profesore i studente, jer ukazuju na izostanak informacija i, posljedično, potrebu popunjavanja praznina u znanju mladih kad je riječ o događanjima iz devedesetih.
Nadalje, predstavile smo zbornik o uzrocima i posljedicama nacionalističkih trendova u Hrvatskoj “Jel’ ovo zemlja za sve nas?”, sastavljen od istraživačkih članaka petero mladih autorica i autora koji su dobili priliku iz vlastitih akademskih disciplina i područja interesa pisati o nacionalizmu, odnosno o različitim načinima na koje se materijalizira i utječe na oblikovanje (post)ratne stvarnosti. Predstavljanjem takve publikacije nastojale smo pokazati kako je potrebno stvoriti dodatni prostor u kojem će biti prilike za preispitivanje uvriježenih pristupa najnovijoj hrvatskoj povijesti i otvaranje marginaliziranih tema iz perspektive mladih istraživača i istraživačica.
Osvrnule smo se i na publikaciju “Inkluzivno sjećanje: Preporuke za komemoriranje civilnih žrtava rata za predstavnike lokalne i područne samouprave u Republici Hrvatskoj” koja pruža koherentan i sažet prikaz međunarodnih akta te primjera dobre prakse u regionalnim kontekstu, a ima za cilj potaknuti lokalnu vlast na aktivni angažman u čuvanju sjećanja na sve civilne žrtve rata neovisno o njihovom nacionalnom podrijetlu ili etničkoj pripadnosti. Vrijedi podsjetiti kako smo preporuke dostavili svim jedinicama lokalne i područne samouprave u RH, a posebno treba naglasiti da smo ih uputile i gradonačelniku grada Zagreba 2021. godine uoči 30. obljetnice stradanja članova obitelji Zec.
Posljednja publikacija koju smo predstavile, a koja se sadržajno nadovezuje na prethodnu jest foto-priručnik “Krajobrazi sjećanja na Domovinski rat” autora Vjerana Pavlakovića. “Krajobrazi sjećanja” rezultat su želje Inicijative mladih za ljudska prava da produbi znanja o politici sjećanja ratove devedesetih u Hrvatskoj, a posebni je fokus stavljen na analizu izgrađenih spomenika koji komemoriraju rat u Hrvatskoj, a čiju ukupnost Pavlaković naziva krajobrazom sjećanja. Imajući na umu porast memorijalizacije kroz uličnu umjetnost, prije svega grafite i murale, ukazale smo na važnost daljnjeg istraživanja takvih praksi u reproduciranju dominantnih politika sjećanja u regiji.
Naposljetku, sudjelovanje Inicijative mladih za ljudska prava na Kliofestu pokazuje važnost dijaloga i suradnje s akademskom zajednicom, odnosno prepoznavanje Inicijative i njezinog rada kao relevantnog aktera kad je riječ o temama koje su bliske povijesnoj znanosti, a tiču se perioda devedesetih i njihovih posljedica. Drugim riječima, kako je to sročio jedan od organizatora festivala - “ovo nije bilo samo obično predstavljanje, već povijesni i prekretnički nastup u samom srcu akademske historiografije”. Nadamo se da je ovo tek prvi korak u ostvarenju budućih zajedničkih aktivnosti.
FOTO: Dora Tomljanović