hr en

Vijesti

[IZVJEŠTAJ] Operacija Džep '93 - Online predavanje s Brankom Vierdom

Large whatsapp image 2024 09 16 at 10.28.15 am

U četvrtak, 12. 9. 2024. godine na godišnjicu službenog završetka operacije Džep ‘93, u 18 smo sati putem Zooma održale predavanje na kojem je gostovala Branka Vierda, nezavisna istraživačica i edukatorica u području tranzicijske pravde i politika sjećanja. Tema razgovora bila je razotkrivanje činjenica vezanih uz vojnu operaciju Džep ‘93 i analiza sudskih procesa vođenih ispred Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) i Općinskog suda u Rijeci (i kasnije na Vrhovnom sudu RH) u predmetima protiv Rahima Ademija i Mirka Norca. Na predavanju smo razgovarali i o službenom obilježavanju operacije u Hrvatskoj u posljednjem desetljeću. Na Zoomu je bilo prisutno 15 sudionika iz Hrvatske, Crne Gore i Srbije, a iznimno nam je drago što su članovi naše Aktivističke grupe prisustvovali predavanju i što se većina sudionika uključila u raspravu i pridonijela predavanju svojim znanjima, razmišljanjima i stavovima.

Branka Vierda započela je svoje predavanje kratkim faktografskim prikazom o operaciji Džep ‘93 poznatoj i kao Medački džep. Operacija Džep '93 je operacija koju su Hrvatska vojska i postrojbe Specijalne policije Ministarstva unutarnjih poslova RH izvele od 9. – 17. rujna 1993. godine u širem području sela Čitluk, Divoselo i Počitelj, južno i jugoistočno od Gospića. Cilj operacije bio je pod kontrolu dovesti ovo okupirano područje i spriječiti topničke napade na Gospić iz tog područja, koji su se događali bez obzira na sporazum o prekidu vatre. Branka je istaknula kako je ova operacija, iako službeno legitimnog cilja, bila planirana i izvedena van oka javnosti - bez puno prijenosa u medijima. Primjetila je kako ni danas situacija nije puno drugačija. Naime, o ovoj operaciji se vrlo malo priča, a kada ju se i spominje, spominje ju se kao legitimnu operaciju oslobađanja okupiranog teritorija te se (namjerno) ignoriraju i izostavljaju informacije o ubijanju, mučenju i masakriranju civilnog stanovništva srpske narodnosti te uništavanju, rušenju i široko rasprostranjenom pljačkanju kuća, stoke i gospodarskih objekata u vlasništvu civila srpske nacionalnosti.

Jedan od ključnih dijelova predavanja bio je osvrt na njen dosadašnji rad i analizu sudskih procesa s posebnim naglaskom na predmetu Ademi i Norac te kasnije, Ademi ispred MKSJ-a. Branka je provela sudionike predavanja kroz kronologiju same operacije, ali i pravnog epiloga koji je uslijedio, a osvrnula se i na reakciju javnosti na optužnice podignute protiv Mirka Norca pa tako i velikog protesta na splitskoj rivi 1. veljače 2001. pod nazivom "Svi smo mi Mirko Norac". Također, detaljno je opisala kako su ovi sudski procesi, presude, ali i reakcije javnosti utjecali na kolektivno pamćenje i društveno-politički stav i percepciju ove operacije u Hrvatskoj.

Brankino predavanje završilo je dugom i zanimljivom diskusijom o ovoj operaciji, obilježavanju iste te odnosom hrvatske javnosti prema ovoj operaciji i Mirku Norcu - osuđeniku za ratne zločine koji je svoju kaznu izdržao, a sada je, 31 godinu nakon zločina za koje je odgovoran, redovan i uvažen dio protokola službenog obilježavanja obljetnice operacije.

Nadamo se da će i ovo Brankino predavanje doprinijeti daljnjem interesu i  razumijevanju kako se kolektivna sjećanja i pravne odluke isprepliću s političkim narativima i kako isti utječu na tranzicijsku pravdu u Hrvatskoj. Ovom prilikom se u ime cijelog YIHR tima zahvaljujemo Branki Vierdi na još jednom odličnom predavanju i svim prisutnim sudionicima na aktivnom sudjelovanju!

Financirano sredstvima Europske unije. Izneseni stavovi i mišljenja su stavovi i mišljenja autora i ne moraju se podudarati sa stavovima i mišljenjima Europske unije ili Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni EACEA ne mogu se smatrati odgovornima za njih. 

Program Impact4Values sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.

 

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića.