hr en

Vijesti

[Izvještaj] VRO Oluja 29 godina nakon - razgovor s Brankom Vierdom

Large 3  1

U srijedu, 31. 7. 2024. godine, u 18 smo sati putem Zooma održali predavanje na kojem je gostovala Branka Vierda, nezavisna istraživačica i edukatorica u području tranzicijske pravde i politika sjećanja. Tema razgovora bila je razotkrivanje činjenica i mitova vezanih uz vojnu operaciju Oluja, analize sudskih procesa, osobito u predmetu Gotovina i dr. te službena obilježavanja operacije u Hrvatskoj u posljednjem desetljeću. Na Zoomu je bilo prisutno gotovo 40 sudionika iz Hrvatske i Srbije, a iznimno nam je drago što je većina sudionika bila ispod 35 godina!

Branka Vierda započela je svoje predavanje kratkim faktografskim prikazom o VRO Oluja. Istaknula je kako se, iako je Oluja bila ključna operacija u ratu u Hrvatskoj, različite interpretacije i mitovi često zasjenjuju stvarne činjenice - poput one da je na teritoriju gdje se operacija odvijala ubijeno oko 600 civila, a 200 tisuća stanovnika napustilo Hrvatsku - uglavnom Srba. Jedan od ključnih dijelova predavanja bilo je posvećeno osvrtu na njen dosadašnji rad i analizu sudskih procesa s posebnim naglaskom na predmetu Gotovina i dr. ispred MKSJ-a. Branka je detaljno opisala kako su sudski procesi utjecali na kolektivno pamćenje i pravnu percepciju operacije te kako su presude i postupci oblikovali političke i društvene stavove u Hrvatskoj i izvan nje.

Drugi važan segment razgovora odnosio se na službena obilježavanja operacije Oluja u posljednjih deset godina. Branka je, s obzirom na svoja dosadašnja istraživanja, ukazala na to kako su se ceremonije i memorijalne manifestacije razvijale te na način na koji su političke i društvene strukture u Hrvatskoj konstruirale politike sjećanja s obzirom na rat i samu operaciju Oluja. Naglasila je kako službena obilježavanja reflektiraju dominantne političke narative, što može utjecati na javno razumijevanje i interpretaciju povijesti.

Nakon samog predavanja, sudionici su u posljednjem dijelu imali priliku postavljati pitanja. Postavljena pitanja bila su vezana uz pasivnost ljevice kada je riječ o devedesetima, nacionalističke grafite, o nastavi povijesti kada je riječ o temama devedesetih, o osobnim iskustvima i važnosti ovakvih predavanja za mlade.

Nadamo se da će Brankino predavanje doprinijeti daljnjem interesu i  razumijevanju kako se kolektivna sjećanja i pravne odluke isprepliću s političkim narativima i kako se to odražava na društvene percepcije i odnose. Ovom prilikom se u ime cijelog YIHR tima zahvaljujemo Branki Vierdi na odličnom predavanju i svim prisutnim sudionicima na aktivnom sudjelovanju! 

 

Financirano sredstvima Europske unije. Izneseni stavovi i mišljenja su stavovi i mišljenja autora i ne moraju se podudarati sa stavovima i mišljenjima Europske unije ili Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni EACEA ne mogu se smatrati odgovornima za njih. 

Program Impact4Values sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.

 

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića.