hr en

Vijesti

Kad odrastem želim biti volonter/ka - Kako doprinijeti svojoj zajednici?

Large volunteers 2654004 1920

Imaš slobodnog vremena ili želju svoje vrijeme posvetiti pomaganju drugima i doprinosu zajednici? Htio/htjela bi svoje ideje provesti u djelo, a ne znaš kome to predložiti te kako to učiniti? Sudjeluj na panel diskusiji o volontiranju 4. prosinca putem platforme Zoom i saznaj koje se mogućnosti nude u svijetu volonterstva te pitaj sve što te zanima o tome kako doprinijeti lokalnoj zajednici na zadovoljstvo svih građana.

 

Dan uoči Međunarodnog dana volontera koji se obilježava 5. prosinca svake godine, diskutirat ćemo o važnoj temi volontiranja uz predstavljanje nekoliko najpoznatijih programa volontiranja u području ljudskih prava. Panel diskusija, koja je dio programa YIHR.huba, će se održati 04.12. s početkom u 10:30 sati putem platforme Zoom, a bit će predstavljeni poznati volonterski programi koje organizira Udruga za podršku žrtvama i svjedocima, Centar za mirovne studije i Volonterski centar Zagreb. Na panelu će govoriti Mateja Meštrović (UPŽS), Lucija Mulaić (CMS) i Juraj Požgaj (VCZ), a  moderirat će Andrea Kovač iz Inicijative mladih za ljudska prava.

 

Program:

10:30 – 11:00 Predstavljanje volonterskih programa Udruge za podršku žrtvama i svjedocima, Centra za mirovne studije i Volonterskog centra Zagreb

11:00 – 12:00 Panel diskusija (panelisti + pitanja iz publike): Zašto je važno volontirati i na koje načine možemo doprinijeti lokalnim zajednicama

Ako ste zainteresirani za volontiranje u civilnom društvu priključite se i iskoristite priliku postaviti pitanja govornicama koje će podijeliti svoje bogato iskustvo i savjete vezane za volontiranje i doprinos zajednici.

Panel je otvoren za javnost, a za sudjelovanje je potrebno instalirati platformu Zoom, uz prethodnu registraciju.

REGISTRIRAJ SE OVDJE

 

Više o organizacijama o čijim ćete programima moći čuti:

Nacionalni pozivni centar za žrtve kaznenih djela i prekršaja osnovan je 16. srpnja 2013. godine kao projekt Udruge za podršku žrtvama i svjedocima nastao u suradnji s Ministarstvom pravosuđa i Programom Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP) čime je Republika Hrvatska postala peta europska zemlja koja je uvela besplatan europski standardizirani broj za pružanje podrške žrtvama i svjedocima – 116 006.

Djelokrug NPC-a obuhvaća:

  • informiranje o pravima žrtve kaznenih djela i prekršaja, svjedoke,
  • pružanje emocionalne podrške,
  • upućivanje na relevantne organizacije civilnog društva i institucije,
  • pomoć pri ispunjavanju obrasca zahtjeva novčane naknade

Nacionalni pozivni centar svoj rad temelji na vrijednostima i promicanju volonterstva, za koje je dobio čak 4 nagrade u posljednje dvije godine. Upravo rad i angažman volontera i volonterki te djelatnica tijekom svih godina doprinio je razvoju i afirmaciji NPC-a kao važnog dijela u sustavu podrške žrtvama i svjedocima. Od osnivanja do danas je odrađeno preko 38 000 volonterskih sati te educirano preko 258 volontera. Volonteri i volonterke Nacionalnog pozivnog centra najčešće su studenti i studentice prava, socijalnog rada, psihologije, socijalne pedagogije, no i drugih usmjerenja.

Volonterski Centar Zagreb djeluje kao resursni centar koji povezivanjem, edukacijom i promicanjem volonterstva na lokalnoj i međunarodnoj razini potiče osobni i društveni razvoj. Promicanjem volonterstva VCZ omogućava volonterski rad svim ljudima na lokalnoj i međunarodnoj razini i time doprinosi rješavanju problema te osnaživanju i razvoju pojedinaca i društva. VCZ, među ostalim, online volontersku burzu, kao i Info servis kroz koji savjetuju i informiraju volontere i organizatore volontiranja o Zakonu o volonterstvu, pravima i obvezama volontera i organizatora volontiranja, koordinaciji i provedbi volonterskih aktivnosti, ali i uključivanju drugih dionika poput suradnika iz privatnog sektora.

Centar za mirovne studije (CMS) je nevladina i neprofitna organizacija formalno osnovana 1997., s namjerom promicanja vrijednosti nenasilja, društvene pravde, poštivanja ljudskih prava, tolerancije i prihvaćanja različitosti kroz participativne metode mirovnog obrazovanja, istraživanja i javnog zagovaranja. Djeluju kroz tri kompatibilna programa: Azil, integracija i ljudska sigurnost, Mirovno obrazovanje i afrimacija nenasilja i Borba protiv nejednakosti. CMS kroz Klub volontera djeluje od 2003. godine kada su aktivistkinje i aktivisti Centra za mirovne studije prvi puta otišli u tadašnje Prihvatilište za tražitelje azila u Šašnoj Gredi te tamo počeli provoditi aktivnosti zajedno s prvom grupom volontera. Od tada do danas kroz volonterski projekt CMS-a prošlo je otprilike 270 pojedinaca i pojedinki. Volonteri Centra za mirovne studije angažirani u direktnom radu s izbjeglicama dosad su pripremali i sudjelovali u nizu aktivnosti kao što su: poučavanje jezika, pružanje pravnog informiranja, posjeti institucijama, pomoć djeci u savladavanju školskog gradiva, pomoć izbjeglicama u pripremi polaganja ispita za stjecanje hrvatskog državljanstva, su-organiziranje predavanja/prezentacija o zemljama iz kojih izbjeglice dolaze, posjećivanje političkih, kulturnih institucija u Hrvatskoj, poučavanje o povijesti, društvu i kulturnim značajkama ovih prostora, organiziranje radionica za stjecanje novih vještina, pomoć pri zapošljavanju i dr.

Za informacije o drugim sličnim događajima, praksama i besplatnim edukacijama, pratite nas na Facebooku na stranici Social Innovators Hrvatska.

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića.