Zagreb, 30. siječnja 2023.
Na poziv Austrijske akademije i Konzorcija partnerstva za mir, Inicijativa mladih za ljudska prava je sudjelovala na skupu studijske grupe “Regional Stability in South East Europe”.
Ova grupa od 1999. godine procjenjuje poslijeratni razvoj u zemljama Zapadnog Balkana i njegove implikacije na regiju i šire. Njezin fokus je ispitivanje glavnih sukobljenih područja i predlaganje mogućih rješenja lokalnim vlastima i međunarodnim akterima.
U cilju jačanja sposobnosti rješavanja sukoba i potpore miru, 43. radionica studijske grupe održana je u Sarajevu od 22. do 25. rujna na temu “Democratic Transition and Multi-Ethnicity – Opportunities and Challenges for Bosnia and Herzegovina and its Southeast European Neighbours”.
U otvorenoj raspravi na radionici se razgovaralo o specifičnim iskustvima i pristupima poslijeratnih društava jugoistočne Europe u suočavanju s izazovima multietničkih i multireligijskih zemalja.
Peti panel “South East Europe – From a Conflict Region to a Role Model of Ethnic and Religious Coexistence and Cooperation” bavio se pozitivnim regionalnim primjerma iz međunacionalnog i međureligijskog područja te su prepoznate konstruktivne inicijative koje posebno treba podržati u regionalnom kontekstu.
U sklopu tog panela, Inicijativa mladih za ljudska prava je predstavila svoj projekt “Zajednički narativi - prošlost se nastavlja” koji je omogućio više od 100 mladih iz Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Kosova da zajedno sudjeluju u stvaranju novog pogleda na prošlost radom na publikaciji ”Zajednički narativi’’ koja se temelji na regionalnim studijskim posjetima i diskusijama sa ‘svjedocima vremena’ uz podršku istaknutih regionalnih i svjetskih stručnjaka za pitanja povijesti, dijaloga i pravde.
Rad studijske grupe “Regional Stability in South East Europe” je rezultirao preporukama u čijem izvršnom sažetku je istaknuta uputa Europskoj Uniji i Sjedinjenim Američkim Državama za pružanje podrške projektu Inicijative mladih za ljudska prava o zajedničkim narativima na Zapadnom Balkanu. U tekstu preporuka je elaborirano da donatorske zajednice trebaju značajno financirati i promovirati projekt “Zajednički narativi” Regionalne mreže Inicijative mladih za ljudska prava kao vodeći projekt civilnog društva.
Inicijativa mladih za ljudska prava nastavlja rad na svojoj misiji: spriječiti ponavljanje sukoba te izgraditi društvo zasnovano na poštivanju ljudskih prava omogućujući mladima da postanu tolerantni građani koji kritički misle o prošlosti te koji institucije aktivno pozivaju na odgovornost kroz učinkovito zagovaranje i aktivizam.