Prošlog smo tjedna održali naš četvrti ‘Regional News Cafe Webinar’ na kojem je gostovao profesor Josip Glaurdić sa Sveučilišta u Luksemburgu. Profesor Glaurdić govorio je o nasljeđu nasilja i političkog nasljeđa u jugoistočnoj Europi. Webinar je izazvao značajan interes privukavši više od 30 sudionika_ca koji su se pridružili putem Zooma iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Kosova, Crne Gore, Albanije, Srbije, Belgije, Makedonije i Slovenije. Tijekom webinara, profesor je predstavio istraživački projekt “Electoral Legacies of War: Political Competition in Postwar Southeast Europe (ELWar)” kojeg je proveo s timom istraživača. Sudionici_e su također imali priliku postavljati pitanja i raspravljati o nekim povezanim temama s profesorom tijekom interaktivne i zanimljive Q&A sesije.
Istraživanje profesora Glaurdića pokriva teme komparativne politike, međunarodnih odnosa i političke ekonomije ukorijenjene u povijesnoj analizi. Projekt ELWar trajao je pet godina i bio je usmjeren na razumijevanje političkih posljedica ratova kroz proučavanje i analizu razvoja političke kompeticije u posljednjih trideset godina u šest zemalja jugoistočne Europe (SEE): Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Kosovu, Makedoniji, Crnoj Gori i Srbiji.
Profesor Glaurdić predstavio je i platforme za digitalno mapiranje, Mapdat i Lexics (Leksikon hrvatskih ulica). Mapdat mapira statističke podatke iz svih zemalja jugoistočne Europe, uključujući etničku pripadnost, prihode, razinu obrazovanja i podršku postojećim političkim strankama. Lexics pak prati imenovanje ulica u Hrvatskoj nudeći uvid u razvoj javnog sjećanja i komemoracije ratova počevši ranih 1990-ih.
U projektu su korištene različite istraživačke metode: istraživanje javnog mišljenja, ankete sa stručnjacima, eksperimenti, analiza popisa stradalih i izbjeglica, zdravstveni podaci vezani uz ratne invaliditete, arhivsko istraživanje, analiza političkih govora, sadržaja medija i društvenih mreža, kao i detaljno istraživanje o osobnim ratnim iskustvima.
Jedan od glavnih rezultata istraživanja bilo je da sjećanja na rat značajno utječu na natjecanje političkih stranaka u zemljama jugoistočne Europe. Istraživanje je pokazalo kako ratno nasljeđe nastavlja utjecati na društva i dugo nakon završetka sukoba, utječući na buduće generacije, oblikujući ekonomske politike i utječući na javni diskurs o temama rata i nacionalne povijesti.
Nakon profesorova zanimljivog predavanja, sudionici_e su postavljali pitanja kroz koja su dodatno proširili svoje razumijevanje političkog utjecaja rata koji traje i desetljećima nakon završetka sukoba.
Izražavamo svoju zahvalnost profesoru Glaurdiću što je podijelio vrijedne rezultate i lekcije ovog istraživačkog projekta s našim članovima_cama PYN-a, aktivistima_kinjama i svim drugim zainteresiranim sudionicima_ama. Također cijenimo svačije aktivno sudjelovanje u ovom zanimljivom webinaru. Željno očekujemo ponovno druženje na našem nadolazećem regionalnom webinaru!