hr en

Vijesti

Osuda izjava Tomislava Karamarka i Tomislava Medveda povodom privremenog puštanja na slobodu ratnog zločinca Veljka Marića

Large press

Inicijativa mladih za ljudska prava najoštrije osuđuje izjave prvog potpredsjednika vlade Tomislava Karamarka i ministra branitelja Tomislava Medveda povodom privremenog puštanja ratnog zločinca Veljka Marića na slobodu radi liječenja u odgovarajućim uvjetima. Prilikom obraćanja javnosti u ponedjeljak, 18. travnja, Karamarko je ustvrdio da je „Veljko Marić žrtva nezakonitosti” propustivši spomenuti zločin za koji je optužen pred hrvatskim te optužen i osuđen pred srbijanskim pravosuđem.

Nadalje, ministar Medved u svojim javnim istupima iskazao je solidarnost s osuđenim ratnim zločincem. Obraćanjem od 18. travnja ministar branitelja jasno je stavio do znanja da je službeni stav institucije koju predstavlja u oštrom sukobu s elementarnim civilizacijskim standardom osude teškog zločina.

S obzirom da nadležne institucije odluku o privremenom oslobađanju Marića nisu učinile javno dostupnom cijeli ovaj proces ostao je netransparetan. Takav postupak smatramo posebno problematičnim iz razloga što je Marić dobivao nekritičku javnu potporu hrvatske zastupnice u Europskom parlamentu, Marijane Petir, koja je prema riječima Marića „potakla neke stvari“.

Podsjećamo, Veljko Marić je 31. listopada 1991. u selu Rastovac u blizni Grubišnog Polja, prema iskazu supruge ubijenog civila Petra Slijepčevića koja je nazočila ubojstvu u njihovoj kući, “ispalio više hitaca iz automatske puške” u njezinog supruga i time ga usmrtio.

Prvostupanjska presuda kojom je optuženi Marić proglašen krivim i kojom mu je izrečena kazna zatvora u trajanju od 12 godina objavljena je 23. rujna 2011 godine. Osuđujuću presudu izrečenu na Odeljenju za ratne zločine pri Višem sudu u Beogradu u ožujku 2012. godine, kojom je pripadnik Hrvatske vojske Veljko Marić proglašen krivim i osuđen na 12 godina zatvora, potvrdio je Apelacioni sud u Beogradu te je ona postala pravomoćna.

Međutim, u sklopu izjave dane 18. travnja, Karamarko je dodao da „poglavlje 23 koje Srbija pokušava riješiti na neki način zapinje upravo na univerzalnoj jurisdikciji“ i time otvoreno osporio legitimitet odluke Županijskog suda u Bjelovaru koji je potvrdio presudu Apelacionog suda u Beogradu.

Optužnica protiv Veljka Marića rezultat je, između ostalog, i istrage Državnog odvjetništva Republike Hrvatske (DORH) prema Sporazumu o suradnji u progonu počinitelja kaznenih djela ratnih zločina, zločina protiv čovječnosti i genocida kojeg su potpisali DORH i Tužilaštvo za ratne zločine Republike Srbije 2006. godine. S obzirom na recentno medijsko izvještavanje o univerzalnoj nadležnosti srbijanskih sudova u procesuiranju ratnih zločina na prostoru nekadašnje Jugoslavije potrebno je naglasiti da svrha Sporazuma o suradnji nije da se u Republici Srbiji procesuiraju državljani Republike Hrvatske. Naime, njegova svrha je omogućavanje procesuiranja državljana Republike Srbije koji imaju prebivalište u Republici Srbiji te ih nije moguće procesuirati zato što su nedostupni nadležnim tijelima Republike Hrvatske, a za kaznena djela počinjena na području Republike Hrvatske.

Konačno, ovim putem pozivamo predstavnike Republike Srbije i Republike Hrvatske na daljnji razvoj i preciziranje suradnje hrvatskih i srbijanskih pravosudnih tijela pri procesuiranju ratnih zločina te stvaranje posebnih međudržavnih ugovora ili posebnih zakona pomoću kojih će se ratni zločinci još učinkovitije kažnjavati. Na taj način će se izbjeći sve potencijalne komplikacije koje su se dosada pokazale kroz slučaj Marić i postaviti temelj buduće bilateralne suradnje i procesuiranja najtežih ratnih zločina.

Za Inicijativu mladih za ljudska prava,

Mario Mažić, programski direktor

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića.