Zagreb/Osijek, 25. listopada 2021.
Povodom 30. obljetnice osnivanja Antiratne kampanje Hrvatske, Inicijativa mladih za ljudska prava – Hrvatska i DKolektiv – organizacija za društveni razvoj su u petak, 22. listopada otvorili izložbu “Mirovni aktivizam devedesetih i danas” u Kulturnom centru Osijek.
Izložba, čiji su autori Nikica Torbica (DKolektiv) i Branka Vierda (YIHR), tematizira značenje mira i mirovnog aktivizma devedesetih, ali i 30 godina nakon. Kroz fotografije i izjave članica i članova Antiratne kampanje Hrvatske te aktivistkinja i aktivista rođenih nakon razdoblja devedesetih, izložba omogućuje razmjenu iskustava dvaju generacija mirovnih aktivistkinja i aktivista.
Na eksponatima izložbe kao i u svakodnevnom djelovanju, ove dvije grupe vode razgovor o nasljeđu mirovnog i antiratnog aktivizma devedesetih, mogućnostima neformalnog obrazovanja, mirovnim metodama i vještinama, mirovnom radu u političkoj areni, potencijalu dijaloga i mirnog rješavanja sukoba te motivaciji za mirovnjački doprinos.
Kroz aktivnost “izložba u izložbi”, i sami posjetitelji i posjetiteljice su imali priliku podijeliti svoja promišljanja o miru, istaknuti mirovne aktivistkinje i aktiviste koji njih inspiriraju i ukazati na suvremene probleme s kojima se danas trebamo nositi u okviru izgradnje i doprinosa održivom miru.
Cilj “Mirovnog aktivizma devedesetih i danas” je sačuvati sjećanje na one među nama koji su u najteža vremena aktivno i predano nastojali sačuvati i održati mir, ukazati na kontinuitet mirovnog rada od devedesetih do danas, prepoznati sličnosti i razlike među generacijama u poimanju mirovnog doprinosa tijekom i nakon ratova te inspirirati na aktivan doprinos društva i pojedinaca u čuvanju i stvaranju mira.
Svi oni koji su zainteresirani izložbu mogu posjetiti u Kulturnom centru Osijek do 29. listopada.
Financijski podržavatelj izložbe je National Endowment for Democracy (NED).
Foto: Phantography