Istraživanje Ratne devedesete iz perspektive mladih u Hrvatskoj, provedeno i objavljeno 2022. Godine, pokazalo je da većina ispitanika nije nikad čula za Josipa Reihl-Kira te da preko 30% ispitanika o njemu nema ni pozitivno ni negativno mišljenje.
Josip Reihl-Kir bio je načelnik osječke policije koji je snažno zagovarao mirno rješavanje etničkih sukoba kroz pregovore između lokalnih Srba i hrvatskih vlasti u početnim fazama rata u Hrvatskoj kada je svakodnevno razgovarao s mještanima uvjeravajući ih da uklone barikade između sela.
Nenaoružan, u civilnom vozilu, ubijen je iz zasjede 1. srpnja 1991. godine na nadzornoj točki hrvatske policije kada se uputio na pregovore s pobunjenim Srbima u Tenji, mjestu nedaleko od Osijeka.
Prije dvije godine, povodom 30. obljetnice od ubojstva Josipa Reihla-Kira, nadležnom odboru Gradske skupštine Grada Zagreba dostavile smo prijedlog za imenovanje ulice, trga ili javne površine po Josipu Reihlu-Kiru. Njegovo ime je još 2014. godine uvršteno u Fond imena za imenovanje javnih površina Grada Zagreba na naš prijedlog. Apeliramo na Grad Zagreb da naš prijedlog usvoji!
Imenovanjem javne površine u gradu Zagrebu svakodnevno bismo se mogli prisjećati da je nekad među nama živio Josip Reihl-Kir - heroj mira i predani zagovarač demokratskog društva tolerancije i zajedničkog života.
Kako bi i buduće generacije čuvale sjećanje na Josipa Reihla Kira, u suradnji i sa drugim stručnjacima, razvile smo edukativni materijal “Mirovni aktivizam u Hrvatskoj i regiji 90ih godina” koji može poslužiti ili u nastavi povijesti ili organizacijama i akterima posvećenim radu u području mirovnog aktivizma.
Jedna od edukativnih kartica posvećena je upravo Josipu Reihlu Kiru.
Više o spomenutom edukativnom materijalu možete vidjeti:
- https://yihr.hr/system/publication/document/25/4_Nastavni-plan-i-program-Mirovni-aktivizam-u-Hrvatskoj-i-regiji-90-ih-godina.pdf
- https://www.sutori.com/en/story/antiratni-i-mirovni-aktivizam-u-hrvatskoj-i-regiji-1990-ih--XqAKEhAQx8mCcN7Wrp44dGvU