hr en

Vijesti

Panel: “Neotradicionalizam i (protu)obiteljske inicijative”

Large panel subverzive

Subversive Festival
Kino Europa, 11. svibnja 2015. u 19h.

Koji su izazovi pred današnjim ljudskopravaškim aktivistima koji djeluju uz opstrukcije od strane „obiteljaških“ inicijativa, te kako neokonzervatizam utječe na stanje ljudskih prava globalno.

Na panelu će sudjelovati legenda svjetskog LGBT aktivizma i inicijator istospolnih brakova Boris Dittrich (Human Rights Watch) zajedno sa sugovornicima: Ivan Novosel (Youth Initiative for Human Rights, Zagreb Pride) i Goran Miletić (Human Rights Defenders, Beograd Pride), uz moderaciju Sandre Benčić (Centar za mirovne studije).

Kako smo na primjeru referenduma o braku mogli vidjeti i u Hrvatskoj, inicijative za čuvanje „tradicionalnih vrijednosti“ zapravo se koriste u svrhu devalorizacije LGBT obitelji i drugih raznolikih oblika bračnih i obiteljskih zajednica. Koristeći osjetljivost pojma vrijednosti u kombinaciji s terminima obitelji, braka i djece, te uz podršku vjerskih organizacija pokušava se pridati legitimitet diskriminatornoj politici.

Boris Dittrich, dugogodišnji voditelj LGBT programa Human Rights Watcha, 12 je godina bio član nizozemskog sabora, te je tijekom tog perioda ostvario da Nizozemska postane prva država svijeta koja je uvela istospolne brakove. Nakon prelaska u Human Rights Watch, sudjeluje u nizu dostignuća za LGBT prava na globalnoj razini – jedan je od pokretača Yogyakarta principa pri Ujedinjenim narodima, doprinjeo je sporazumu 68 država da se bore protiv diskriminacije na osnovu seksualne orijentacije kao i prvoj javnoj osudi homofobije od strane tajnika UN-a, Ban Ki-moona, te odluci Vatikana da se službeno obrati UN-u u korist dekriminalizacije istospolnih odnosa i poštovanja ljudskih prava LGBT osoba.

Goran Miletić se od završetka studija ( MA iz demokracije i ljudskih prava u Bologni/Sarajevu, a trenutno je na doktorskom studiju Pravnog fakulteta Univerziteta “Union” u Beogradu ) bavi manjinskim pravima. Radio je nekoliko godina u Fondu za humanitarno pravo kao Regionalni koordinator, a od 2004. u Švedskom helsinškom odboru za ljudska prava. Od rujna 2009. ova organizacija mijenja ime u Civil Rights Defenders. Početkom 2011. postaje Regionalni Direktor za Zapadni Balkan u istoj organizaciji. Član je ECSOL-a (European Commission of Sexual Orientation Law) te Organizacijskog odbora Beograd Pridea.

Ivan Novosel završio je prediplomski studiji politologije na Fakultetu političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu te diplomirao međunarodno pravo ljudskih prava na Srednjoeuropskom sveučilištu u Budimpešti. Trenutačno radi u Inicijativi mladih za ljudska prava Hrvatska kao koordinator Programa monitoriranja i zagovaranja ljudskih prava u području prava nacionalnih manjina, prava LGBT osoba, suzbijanju rasizma, rasne diskriminacije, anti-semitizma i povezanih nesnošljivosti te fundamentalnih prava i sloboda građana/ki Europske unije. Predsjedavajući je Upravnog odbora Udruženja Zagreb Pride.

Sandra Benčić, pravnica i aktivistica u Centru za mirovne studije gdje djeluje od 2001. godine na temama borbe protiv rasizma, afirmaciji azila, pravnoj pomoći, te ekonomsko- socijalnim pravima građana. Bila je programska voditeljica Kuće ljuskih prava od 2010. do 2011. godine, a od 2011. programska voditeljica CMS-a. Trenutno radi na razvoju programa ekonomsko socijalne pravednosti u CMSu.

Izvještaj sa panela pronađite ovdje.

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića.