Izgradnja Partizanskog spomen-groblja u Mostaru započela je 1959. godine, sve do svečanog otvorenja u rujnu 1965., na godišnjicu osnivanja Mostarskog bataljona. Novinski list Sloboda, koji je tada pratio politička pitanja Hercegovine, najavio je otvorenje spomen-groblja gdje počivaju oni koji su dali svoje živote kao pripadnici partizanskih odreda, Narodnooslobodilačke vojske i Jugoslavenske armije. Sahranjeni su i borci koji su stradali obavljajući zadatke narodnooslobodilačke borbe, čime je ovo groblje postalo simbol sjećanja i zahvalnosti za njihovu hrabrost i žrtvu.
Preko 600 boraca sahranjeno je na spomen-groblju. Riječ je o djelu čuvenog arhitekta Bogdana Bogdanovića koje predstavlja memorijalni park posvećen poginulim borcima u Narodnooslobodilačkom ratu (NOR). Partizansko groblje u Mostaru primarno je zamišljeno kao mjesto komemoriranja mrtvih, ali s druge strane i kao mjesto na kojemu se slavi život.
Gradeći mostarski akronektropolis, bio sam vođen nekom dubokom, unutarnjom vatrom. Ne baš jednostavan i lagan posao obavljao sam bez mučnine i umora te, zapravo, obuzet nekim za mene novim shvaćanjem života i smrti. Možda zvuči apsurdno, ali kao da sam se nadao da ću nešto od svoje skrivene radosti pokloniti i svojim "novim prijateljima", čija su se imena – muslimanska, srpska, hrvatska – tek počela nizati na terasama nekropole.
-
Bogdan Bogdanović o Partizanskom spomen-groblju u Mostaru
Bogdanovićevi spomenici nerijetko se stapaju s prirodom i okruženjem, a njihova tematika je prevladavanje života nad smrti. Spomenici su zamišljeni uglavnom kao javni parkovi, a svaki je izrađen s ciljem da simbolizira zajednički početak svih naroda koji su živjeli u Jugoslaviji. Partizansko spomen-groblje u Mostaru jedno je od njegovih najpoznatijih djela, osmišljeno kao grad mrtvih koji je okrenut prema gradu živih.
Tijekom rata 90-ih, Partizansko spomen-groblje u Mostaru pretrpjelo je ozbiljnu devastaciju. Trideset godina nakon rata, Mostar ostaje podijeljen grad, a spomen-groblje je postalo simbol ideoloških sukoba. Bogdanovićev memorijalni spomenik posljednjih godina često je meta vandalizma. Neofašistički simboli, poput svastika i ustaških znakova, iscrtani su po groblju, dok su stotine kamenih cvjetova s imenima antifašističkih boraca uništene u lipnju 2022. godine. Unatoč ozbiljnosti ovih napada, policija je izvijestila kako nedostaju svjedoci za provođenje istrage. Nedjelovanje lokalnih vlasti dodatno otežava rješavanje ovih problema, odražavajući dublje političke sukobe koji opterećuju lokalnu zajednicu.
Partizansko spomen-groblje proglašeno je 2006. godine nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine prve kategorije. Međutim, kontinuirani napadi i uništavanje doveli su ovaj spomenik na popis sedam najugroženijih lokaliteta europske kulturne baštine u 2023. godini. Uključivanje na ovaj popis dio je šire kampanje za promociju i zaštitu zajedničke kulturne baštine u Europi, čime se nastoji skrenuti pažnja na važnost očuvanja ovog spomenika antifašističke borbe.
Tekst je napisala Kristina Ćurićić, članica aktivističke mreže Inicijative mladih za ljudska prava.
Financirano sredstvima Europske unije. Izneseni stavovi i mišljenja su stavovi i mišljenja autora i ne moraju se podudarati sa stavovima i mišljenjima Europske unije ili Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni EACEA ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Program Impact4Values sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.
https://partizansko.info/odluka-o-podizanju-spomen-groblja-boraca-nor-a-u-mostaru-1964/ (pristupljeno: 3.3.2025.)
https://www.theguardian.com/artanddesign/2023/jun/02/protecting-bosnia-and-herzegovinas-anti-fascist-legacy-mostars-partisan-memorial-cemetery (pristupljeno: 3.3.2025.)
https://partizansko.info/bogdan-bogdanovic/ (pristupljeno: 3.3.2025.)
http://kons.gov.ba/Publication/Read/ostecenja-nacionalnog-spomenika-partizansko-spomen-groblje-u-mostaru?lang=hr (pristupljeno: 3.3.2025.)
https://balkans.aljazeera.net/news/culture/2023/4/14/partizansko-groblje-medju-najugrozenijim-lokalitetima-kulturne-bastine (pristupljeno: 3.3.2025.)