hr en

Vijesti

Posljednja generacija mladih uspješno je završila edukacijski program "Praktičar_ka socijalnih inovacija"

Large prak

Zaključno s četvrtkom 1. prosinca 2022. godine, završila je peta provedba online edukacijskog programa Praktičar_ka socijalnih inovacija. Preko 130 polaznica i polaznika, među kojima je najviše bilo onih u dobi između 21 i 30 godina sa završnih godina društveno-humanističkih smjerova te oni koji u tom periodu nisu bili zaposleni (u struci), završilo je ovaj besplatan program kreiran s ciljem pružanja mladim NEET-ovcima znanja i vještine za kreiranje vlastitih socijalnih inovacija. Edukacija je održavana putem Zoom platforme, a polaznici_e svake generacije posvetili su 150 radnih sati identificiranju društvenih problema i njihovom rješavanju osmišljavanjem inovativnih praksi s ciljem postizanja pozitivnih društvenih promjena. Cilj projekta bio je približiti mladima proces stvaranja socijalne inovacije te im omogućiti da svoje razrađene ideje po završetku programa predstave pred drugim kolegicama i kolegama te stručnim žirijem.

Posljednja iteracija programa započela je 27. rujna 2022., a od tog su susreta pa sve do početka prosinca mlade polaznice i polaznici utorkom i četvrtkom pohađali online susrete. 

Kroz pet su održanih modula polaznice i polaznici stjecali teorijska znanja, a potom i konkretne vještine i stavove potrebne za kreiranje vlastitih socijalnih inovacija. Uz mentorstvo voditeljica iz Inicijative mladih za ljudska prava, u programu su kao gostujući predavači_ce sudjelovali i stručnjaci_kinje iz privatnog sektora i civilnog društva, koji su im održavali izlaganja o uspješnim primjerima socijalnih inovacija na primjerima inkluzije migranata, metodama istraživanja, design thinkingu, svim koracima projektnog menadžmenta, izradi projektnog plana i osmišljavanja komunikacijske i zagovaračke strategije. Naglasak je kroz cijeli program bio na timskom radu, no prije početka svakog novog modula rješavali su se i kraći individualni testovi kako bi se utvrdila stečena znanja za svaku od tematskih cjelina. Kako je čitav program bio održavan online, za bolju interakciju s gostima i samu komunikaciju unutar timova, korišteni su interaktivni digitalni alati poput Murala, SurveyMonkeya, Google obrazaca, Jamboarda i Mentimetera.

Nakon uvodnog modula i stjecanja osnovnih znanja o socijalnim inovacijama, uslijedio je intenzivan praktičan timski rad u manjim grupama koje su se odlučile osmisliti inovacije za društvene probleme. Polaznici i polaznice su identificirali/e probleme na kojima će raditi sukladno područjima vlastitog interesa. Teme kojima su se grupe u ovoj generaciji odlučile baviti bile su:

  • kršenje radničkih prava studenata koji uz studij obavljaju studentske poslove (grupa STUDents hill)
  • manjak seksualnog obrazovanja za adolescente u manjim sredinama (grupa Sex&selo)
  • nedostatak kvalitetnih sadržaja za mlade koji trajektima putuju s otoka na kopno radi školovanja (grupa Boduli)

Timovi su u sklopu programa imali domaće zadaće, kroz koje bi se zatim zajednički prolazilo u velikoj grupi na idućem susretu. Na taj su način grupe aktivno slušale ideje kolega i učile jedne od drugih putem dobivenih povratnih komentara za svoje radove. Ovo je ujedno bila prilika za vježbanje timskog rada i učenja rada u grupi bez supervizije mentorica, s ciljem razvoja ne samo vještina potrebih za rad u kolektivu već i proaktivnosti i organizacije vremena. Cijeli proces rada na idejama trajao je do završnog ‘Pitcha’ u kojem su tri spomenuta tima pred vanjskim ocjenjivačkim žirijem (Iva Ružić, Ana-Marija Mileusnić i Ivan Božić) uspješno predstavile svoje socijalne inovacije.

 

Popis ovogodišnjih predavača i predavačica koji_e su sudjelovali u programu:

Maruša Stamić iz Migrant talent garden ZIP 

Anamaria Macanović i Lucija Azinović Rebić iz Are You Syrious?

Igor Kuštreba i Valentina Gambiroža Staković (DrONe) – Istraživačke metode i intervjuiranje bazirano na empatiji 

Marko Škrobo (Apsolon) – Design Thinking

Diana Bekavac (K-zona) – Social Business Model i project management

Katarina Horvat (HORKA) - Storytelling i priprema ‘pitcheva’

Sven Janovski (Operacija grad) - Komunikacijska strategija

Temeljem svih pristiglih evaluacija naših polaznica_ka i povratnih komentara gostujućih predavača_ica i žirija edukacijski se program pokazao kao iznimno uspješan i privlačan te koristan za mlade. 

 

Programu Praktičar_ka socijalnih inovacija dodjeljena je oznaka Sustava SKOCKANO - Sustava koji se sastoji od standarda i kriterija kvalitete za pripremu, provođenje i evaluaciju programa neformalnog obrazovanja OCD-a.

Ovaj program dio je projekta Social Innovators, čiji je cilj utjecati na lakše zaposlenje mladih koji su stekli obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih znanosti te promovirati zapošljavanje u udrugama kao mjestima gdje mladi mogu naučiti nove vještine i znanja i kao atraktivnog okruženja za rad, učenje i održiv doprinos zajednici. Osim toga, projektom želimo potaknuti razvoj socijalnih inovacija.

Projekt Social Innovators u Hrvatskoj koordinira Inicijativa mladih za ljudska prava (YIHR), a projekt, kao i edukacijski program se odvija još i u Sloveniji i Bugarskoj, uz podršku ekspertnih partnera iz Norveške.

Social Innovators je financiran od strane Islanda, Norveške i Lihtenštajna kroz EEA and Norway Grants Fund for Youth Employment.

Zajedno za zelenu, kompetitivnu i uključivu Europu.

 

Projekt je sufinanciran sredstvima Grada Zagreba, Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva i UZUVRH-a.

         

 

Galerija

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića.