hr en

Vijesti

[POZIV] za studente/ice prava: Program pripravništva u organizacijama civilnog društva

Large web program pripravnis%cc%8ctva

Zagreb, 19. prosinca 2022.

Kuća ljudskih prava, Inicijativa mladih za ljudska prava, Centar za mirovne studije i Centar za mir, nenasilje i ljudska prava - Osijek, pozivaju studente i studentice prava s Pravnog fakulteta u Zagrebu i Osijeku da se prijave na program pripravništva* u organizacijama civilnog društva za ljudska prava.
__

*program pripravništva u okviru ovog projekta je neplaćena praksa koju se stječe u organizacijama civilnog društva

___

Kako izgleda program pripravništva u organizacijama civilnog društva?

Ograničeni broj studenta i studentica prava iz Zagreba i Osijeka imat će priliku proći tromjesečni program pripravništva od početka ožujka do kraja svibnja 2023. godine, sveukupnog trajanja od 100 sati. 

Pripravnici/e iz Zagreba imaju priliku pohađati jedan od sljedećih programa pripravništva:

  1. Ljudska prava, suzbijanje govora mržnje i javna participacija. U sklopu ovog programa pripravništva, kojeg vodi Kuća ljudskih prava Zagreb, pripravnici/e će imati priliku doprinijeti pripremi Godišnje konferencije o ljudskim pravima, sudjelovati u izradi izvješća o stanju ljudskih prava u Hrvatskoj, analizirati primjere dobrih praksi i javnih politika usmjerenih na suzbijanje govora mržnje, sudjelovati u komparativnom mapiranju sustava za sudjelovanje građana u procesima donošenja odluka i pisati samostalni stručni rad uz mentorsku podršku. Pored iskustva u Kući ljudskih prava, pripravnici/e će se upoznati sa radom Centra za mirovne studije i Zagreb Pride-a.
  2. Prava izbjeglica i suzbijanje diskriminacije. U sklopu ovog programa pripravništva, kojeg vodi Centar za mirovne studije, pripravnici/e će doprinijeti istraživanju stanja ljudskih prava u zemljama porijekla migranata te presuda u RH vezanih za diskriminaciju. Podržavat će rad info pointa Centra za mirovne studije, doprinijeti analizama vezanim za diskriminaciju temeljem imovnog stanja i pomoći u izradi pravno-zagovaračkih pointova o kriminalizaciji solidarnosti. Pored iskustva u Centru za mirovne studije, pripravnici/e će se upoznati s radom Kuće ljudskih prava i borders:none. 
  3. Tranzicijska pravda i međunarodno humanitarno pravo. U skopu ovog programa pripravništva, kojeg vodi Inicijativa mladih za ljudska prava, pripravnici će se upoznati s osnovnim konceptima i primjenom međunarodnog humanitarnog prava na primjeru presuda Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju / Međunarodnog rezidualnog mehanizma za kaznene sudove (MKSJ/MRMKS). Uz mentorsku podršku, istraživat će temeljne akte i mehanizme za zagovaranje, zaštitu i reparacije nakon najtežih oblika kršenja ljudskih prava te doprinijeti razvoju edukacijskih materijala vezanih za društveno-političku tranziciju iz konfliktnog perioda u demokratsko društvo utemeljeno na ljudskim pravima. Pored iskustva u Inicijativi mladih za ljudska prava, pripravnici/e će se upoznati s radom Centra za mir, nenasilje i ljudska prava - Osijek te Documente - centra za suočavanje s prošlošću.
  4. Mirotvorstvo, prava nacionalnih manjina i suzbijanje govora mržnje. U sklopu ovog programa pripravništva, kojeg vodi Inicijativa mladih za ljudska prava, pripravnici/e će se imati priliku upoznati s međunarodnim standardima ljudskih prava i temeljnim institutima ustavnog prava u RH u odnosu na garanciju neponavljanja masovnih kršenja ljudskih prava (pravo na istinu, pravo na život, načelo ravnopravnosti, mirotvorstvo). Imat će priliku doprinijeti istraživačkom radu i razvoju edukacijskih materijala vezanih za kaznenopravni i prekršajnopravni okvir za procesuiranje govora mržnje i zločina motiviranih mržnjom (odnos nasljeđa ratne prošlosti na formiranje stavova prema manjinama). Pored iskustva u Inicijativi mladih za ljudska prava, pripravnici/e će se upoznati s radom Kuće ljudskih prava te Documente - Centra za suočavanje s prošlošću.

Pripravnici/e iz Osijeka imaju priliku pohađati jedan od sljedećih programa pripravništva:

  1. Besplatna pravna pomoć i suzbijanje diskriminacije. U sklopu ovog programa pripravništva, kojeg vodi Centar za mir, nenasilje i ljudska prava - Osijek, pripravnici/e će se upoznati sa sustavom besplatne pravne pomoći, te se aktivno uključiti u pružanje primarne pravne pomoći u direktnom radu s korisnicima, a koja usluga obuhvaća: pružanje općih pravnih informacija, pravnih savjeta, sastavljanje podnesaka pred javnopravnim tijelima, Europskim sudom za ljudska prava i međunarodnim organizacijama; zastupanje u postupcima pred javnopravnim tijelima, pravnu pomoć u izvansudskom mirnom rješenju spora i pomoć u ostvarivanju prava na sekundarnu pravnu pomoć (popunjavanje zahtjeva). Pored iskustva u Centru za mir- Osijek pripravnici/e će se upoznati s radom Inicijative mladih za ljudska prava i Udruge za podršku žrtvama i svjedocima (ured Osijek).
  2. Monitoring suđenja za ratne zločine. U sklopu ovog programa pripravništva koji vodi Centar za mir, nenasilje i ljudska prava – Osijek, pripravnici/e će se upoznati s osnovnim informacijama o ratnim zločinima s obzirom na domaće i međunarodno pravo, o tijeku postupka i standardima postupanja pred hrvatskim sudovima, o zaštiti svjedoka, te o metodologiji praćenja suđenja. Pripravnici/e će imati priliku zajedno s monitorima/icama suđenja sudjelovati na ročištima za ratne zločine pred Županijskim sudom u Osijeku.  Pored iskustva u Centru za mir- Osijek pripravnici/e će se upoznati s radom Inicijativa mladih za ljudska prava i Udruge za podršku žrtvama i svjedocima (ured Osijek).

Program pripravništva započet će dvodnevnim uvodnim treningom u Zagrebu za pripravnike/ce iz Zagreba i Osijeka tijekom kojeg će se upoznati s pravom ljudskih prava, mehanizmima zaštite te procesu kreiranja javnih politika i okruženja za rad organizacija civilnog društva. Uvodni trening će biti održan u tjednu 6. ožujka 2023. godine. Organizatori snose troškove sudjelovanja za sudionike/ce iz Osijeka. 

Tko se može prijaviti za program pripravništva i što će kroz njega dobiti?

Za obavljanje programa pripravništva se možeš prijaviti ako ispunjavaš sljedeće uvjete:

  • živiš u Zagrebu ili Osijeku
  • student/ica si 2. ili više godine prava na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu ili Pravnom fakultetu Sveučilišta u Osijeku 
  • zainteresiran/a si za stjecanje iskustva u organizaciji civilnog društva za ljudska prava

Sudjelovanjem na programu pripravništva, studenti/ce će imati priliku produbiti svoje poznavanje teorijskih koncepata usvojenih prilikom studiranja, primijeniti ih u kontekstu rada u organizacijama civilnog društva, steći vrijedne radne vještine primjenjive na različitim radnim mjestima i doprinijeti radu organizacija posvećenih ljudskim pravima.

Po izvršenju svih dužnosti, pripravnici/ce dobit će potvrdu o obavljanju programa pripravništva te će imati priliku dobiti pismo preporuke ovisno o uloženom trudu i kvaliteti obavljenih zadataka. Pripravnici/e neće dobiti naknadu za obavljanje programa pripravništva.

Kako se prijaviti?

Pozivamo zainteresirane studente i studentice prava koji zadovoljavaju uvjete ovog poziva da se prijave za program pripravništva do 16. siječnja, 2023. putem sljedeće prijavnice.

U sklopu prijavnice je nužno odgovoriti na jedno od ponuđena 4 esejska pitanja. Odgovori ne trebaju biti duži od 500 riječi.

Esejska pitanja su:

  1. Posljednjih godina svjedočimo kako je grupa mladih u Portugalu podnijela tužbu protiv države jer smatraju da nije učinila dovoljno da spriječe negativne posljedice klimatskih promjena. Kako biste vi započeli proces pozitivne promjene, koje pravne radnje prepoznajete kao dostupne, o kršenju kojih ljudskih prava je u ovom primjeru riječ? Opišite s kim biste surađivali? Koga biste okupili? Na koje bi se nacionalno, europsko i međunarodno zakonodavstvo pozvali?

  2. Primjetili ste da je na zidu obližnje škole preko noći nacrtan mural osuđenom ratnog zločincu XY. Od koga i na koji način ćete tražiti njegovo uklanjanje? Hoćete li i zbog kojeg kažnjivog djela prijaviti nepoznatog počinitelja?

  3. Glavni tajnik Ujedinjenih naroda Antonio Guterres u svojoj poruci za Dan ljudskih prava obilježen prošle godine, 10. prosinca 2021. izjavio je: "Javni prostor se smanjuje. Siromaštvo i glad rastu prvi put nakon desetljeća. Milijuni djece propuštaju svoje pravo na obrazovanje. Nejednakost se produbljuje – ali možemo izabrati drugačiji put". Za koja ljudska prava smatrate da su trenutno najugroženija u Hrvatskoj te na koji način smatrate da je moguće ostvariti pozitivnu promjenu?

  4. Pisani esej po vlastitom izboru teme.

Svi prijavljeni će biti obaviješteni o rezultatima prijave nakon 16. siječnja 2023. godine, a sa užim krugom kandidata slijede i intervjui. 

Za bilo kakva pitanja, molimo obratite se na email ana.gvozdic@yihr.org uzimajući u obzir da će zaposlenici organizacija uključenih u provedbu ove aktivnosti biti van ureda u periodu 23.12.2022. - 9.1.2023.

—--------------------------------------------------------------------------------

Program pripravništva za studente i studentice prava se provodi u sklopu projekta Novi početak -  sektorske inovacije za proaktivno, progresivno i utjecajno  civilno društvo za zaštitu i promociju ljudskih prava koji ima za cilj povećati društveni i politički utjecaj organizacija za  ljudska prava kao odgovor na srozavanje standarda ljudskih  prava u Hrvatskoj, sve težu socioekonomsku situaciju te  inertnost institucija u iznalaženju rights based rješenja za sve kompleksnije političke i socio-ekonomske izazove današnjice. 

Provođenjem programa pripravništva za studente i studentice prava u organizacijama civilnog društva nastoji se omogućiti izgradnja specifičnih znanja i vještina, ali i interesa, studenata/ica pravnih  fakulteta u području ljudskih prava i rada organizacija civilnog društva za ljudska prava.

Projekt NOVl POČETAK - Sektorske inovacije za proaktivno, progresivno i utjecajno civilno društvo za zaštitu i promociju ljudskih prava je podržan kroz Fond za aktivno građanstvo, sredstvima Islanda, Lihtenštajna i Norveške u okviru EGP grantova. Projekt provode Kuća ljudskih prava Zagreb, Centar za mirovne studije, Inicijativa mladih za ljudska prava, Centar za mir, nenasilje i ljudska prava - Osijek i Human Rights House Foundation.





Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića.