hr en

Vijesti

Priopćenje za javnost povodom izjava tehničkog ministra branitelja Tomislava Medveda

Large press

Inicijativa mladih za ljudska prava najoštrije osuđuje jučerašnju izjavu tehničkog ministra branitelja Tomislava Medveda u kojoj između ostalog navodi da ”hrvatski branitelji više nikada neće biti progonjeni ni od koga”, te kako će ”poduzeti sve da se oslobodi Veljka Marića”, osuđenog ratnog zločinca koji je 1991. ubio civila Petra Slijepčevića u selu Rastovac nedaleko Grubišnog Polja.

 

Nakon što je Tomislav Medved prethodno izražavao solidarnost prema osuđenom ratnom zločincu u travnju ove godine na što je Inicijativa tada upozoravala, tehnički ministar ponovno nudi podršku državnih institucija Veljku Mariću propustivši spomenuti zločin za koji je Marić optužen pred hrvatskim te optužen i osuđen pred srbijanskim pravosuđem. Ovim putem Medved izražava nastojanje najviših državnih institucija Republike Hrvatske da na slobodu puste osobu koja je osuđena za težak zločin čime dolazi u oštar sukob s nacionalnim i međunarodnim pravnim standardima te elementarnim ljudskim i građanskim pravima. Tehnički ministar ovom izjavom također omalovažava legitimitet i prethodni rad hrvatskih pravosudnih institucija poput Državnog odvjetništva Republike Hrvatske čija je istraga rezultirala optužnicom te Županijskog suda u Bjelovaru koji je potvrdio presudu Apelacionog suda u Beogradu Veljku Mariću.

 

Navodeći kako ”hrvatski branitelji više nikada neće biti progonjeni ni od koga”, tehnički ministar Medved nastoji amnestirati grupu građana od bilo kakvog kaznenog progona čime negira odredbe Članka 14. Ustava Republike Hrvatske koji jamči jednakost svih pred zakonom. Ove izrazito opasne tvrdnje negiraju sam koncept prava i pravde, nacionalno i međunarodno zakonodavstvo ali i uspostavljaju atmosferu nepovjerenja u državne institucije i njihove predstavnike koji izlaze izvan okvira propisanog djelovanja.

 

Tehnički ministar sporne izjave je dao komentirajući Zakon o univerzalnoj jurisdikciji Republike Srbije nakon otvaranja pregovora te države u poglavljima 23 Pravosuđe i temeljna prava i 24 Sloboda, pravda i sigurnost. Primjenom navedenog zakona Veljko Marić je u Beogradu pravomoćno osuđen na 12 godina zatvora jer je 31. listopada 1991. u selu Rastovac ispalio više hitaca iz automatske puške u civila Petra Slijepčevića i time ga usmrtio.

 

Tehnički ministar Medved izjavio je da ukoliko Republika Srbija ne stavi van snage Zakon o univerzalnoj jurisdikciji, ”poglavlje 23 bit će blokirano i 20, 30 godina”. S obzirom na protekli nedovoljan doprinos hrvatskog pravosuđa u procesuiranju ratnih zločina hrvatskih državljana, ovakve izjave tehničkog ministra predstavljaju opasnost od daljnjeg odustajanja Republike Hrvatske od procesuiranja ratnih zločina. Politički pritisci koje hrvatska Vlada izvršava na Republiku Srbiju u traženju povlačenja spornog zakona također predstavljaju opasnost od odustajanja Republike Srbije da procesuira hrvatske državljane koji su u međuvremenu postali srpski državljani, a počinili su zločine u Hrvatskoj.

 

Inicijativa mladih za ljudska prava uvažavajući pravo suđenja pred sudovima država u kojima je kazneno djelo počinjeno, podržava sve vrste procesa koji dovode što većeg broja presuda za ratne zločine koje su u skladu s međunarodnim pravnim standardima. Slučaj Marić utoliko pokazuje dobar primjer suradnje pravosudnih institucija Hrvatske i Srbije kako bi se osudili najteži zločini počinjeni za vrijeme rata neovisno o državljanstvu i nacionalnosti počinitelja i/ili žrtve.

 

Zbog svega navedenog Inicijativa mladih za ljudska prava poziva Vladu Republike Hrvatske da se suzdrži od ovakvih izjava koje narušavaju susjedske odnose i ponovno ugrožavaju međunarodni ugled Republike Hrvatske.

 

Inicijativa također poziva Vlade Republike Srbije i Republike Hrvatske da zajednički i kroz suradnju pristupe rješavanju ovoga pitanja kako bi se u što većoj mjeri i u skladu s najvišim standardima ljudskih prava i međunarodnog prava uredila suradnja ove dvije zemlje u kaznenim stvarima, a na dobrobit žrtava najtežih kršenja ljudskih prava počinjenih u 1990-im godinama.

 

Inicijativa mladih za ljudska prava Hrvatska

 

Inicijativa mladih za ljudska prava Srbija

 

Priopćenje preuzmite ovdje.

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića.