hr en

Vijesti

Prva generacija mladih uspješno je završila edukacijski program “Praktičar/ka socijalnih inovacija”

Large slika1

Zaključno s petkom 2. srpnja  2021. godine, ukupno 31 mladih osoba u dobi između 21 i 30 godina sa završnih godina društveno-humanističkih smjerova te oni koji u tom periodu nisu bili zaposleni u struci, završilo je besplatan online edukacijski program Praktičar/ka socijalnih inovacija, održavan putem Zoom platforme. Ovaj pilot program kontinuirano se provodio od 2. travnja utorkom i četvrtkom u prijepodnevnim satima od 9.30 do 13.30 uz jednu radnu subotu, a po njegovom završetku, mlade su praktičarke i praktičari odradili preko 150 online radnih sati. Cilj projekta bio je približiti mladima proces stvaranja socijalne inovacije te im omogućiti da svoje razrađene ideje po završetku programa predstave pred drugim kolegicama i kolegama te stručnim žirijem.

Kroz pet su održanih modula polaznice i polaznici stjecali teorijska znanja, a potom i konkretne vještine i stavove potrebne za kreiranje vlastitih socijalnih inovacija. U tom su ih procesu mentorirale voditeljice iz Inicijative mladih za ljudska prava, u suradnji s iskusnim vanjskim predavačima, stručnjacima i stručnjakinjama iz privatnog sektora i civilnog društva, koji su im održavali izlaganja o metodama istraživanja, design thinkingu, svim koracima projektnog menadžmenta, izradi projektnog plana i osmišljavanja komunikacijske i zagovaračke strategije. Naglasak je kroz cijeli program bio na timskom radu, no prije početka svakog novog modula rješavali su se i kraći individualni testovi znanja s odgovorima zatvorenog tipa kao svojevrsna samorefleksija o stečenim znanjima za svaku od tematskih cjelina. Kako je čitav program bio održavan online, za bolju interakciju s gostima i samu komunikaciju unutar timova, korišteni su interaktivni digitalni alati poput Murala, SurveyMonkeya i Mentimetera.

Nakon uvodnog modula i stjecanja osnovnih znanja o socijalnim inovacijama, uslijedio je intenzivan praktičan timski rad u manjim grupama koje su se odlučile osmisliti inovacije za društvene probleme. Polaznici i polaznice su identificirali/e probleme na kojima će raditi sukladno područjima vlastitog interesa. Teme kojima su se grupe u ovoj generaciji odlučile baviti bile su: mentalno zdravlje mladih, program projektnog menadžmenta za mlade, prepoznavanje online seksualnog nasilja, usavršavanje u digitalnom marketingu kroz volontiranje mladih u udugama mladih i za mlade, oživljavanje kulturnog i društvenog života mladih iz Petrinje te osnaživanje mladih s kvarnerskih i zadarskih otoka za aktiviranje i angažiranje u vlastitim lokalnim zajednicama. Više od trećine mladih planira nastaviti razvijati svoje socijalne inovacije po završetku programa, a otprilike polovica njih se o tome još premišlja.

 

Timovi su u sklopu programa imali domaće zadaće, kroz koje bi se zatim zajednički prolazilo u velikoj grupi na idućem susretu. Na taj su način grupe aktivno slušale ideje kolega i učile jedne od drugih putem dobivenih povratnih komentara za svoje radove. Ovo je ujedno bila prilika za vježbanje timskog rada i učenja rada u grupi bez supervizije trenerica, s ciljem razvoja ne samo vještina potrebih za rad u skupini već i proaktivnosti i organizacije vremena. Kako bi ojačali vještine potrebne za složenije dijelove projektnog procesa i dobili specifičnije savjete, timovi su u određenim tjednima imali mogućnost dodatnih konzultacija po dogovoru s gostujućim stručnjacima ili samim voditeljicama programa. Cijeli proces rada na idejama trajao je do završnog ‘Pitcha’ u kojem je šest timova pred vanjskim ocjenjivačkim žirijem (Helena Habdija – Impact Hub, Nikola Baketa – Institut za društvena istraživanja i Ana Ćuća – Centar za mirovne studije) uspješno predstavilo svoje socijalne inovacije.

 

Popis ovogodišnjih predavača i predavačica koji/e su sudjelovali u programu:

Igor Kuštreba i Vesna Janković (DrONe) – Istraživačke metode

Marko Škrobo i Enes Nahić (Apsolon) – Design Thinking

Vladimir Marić (ACT Grupa) – Social Business Model

Monika Valečić – Project Management

Dodatne predavačice koje su nakratko gostovale u programu:

Gošća predavačica: Melisa Skender iz Gonga

Gošće predavačice: Helena Habdija (Impact Hub) i Ana Čuća (CMS)

Po završetku programa, praktičarke i praktičari ispunili su evaluacijske upitnike o samom programu te će trećina polaznika i polaznica sigurno nastaviti raditi na svojim socijalnim inovacijama, dok će polovica njih još od tome odlučiti. Gotovo svi sudionici i sudionice su naveli/e da im je program bio koristan u zapošljavanju i na budućem radnom mjestu te da je program nadmašio njihova očekivanja.

 

Pilot projekt pokazao se kao iznimno uspješan i privlačan za mlade te nam je iznimno drago najaviti kako će poziv za drugu generaciju biti raspisan već ove jeseni, u zadnjem tjednu kolovoza ili prvom tjednu rujna!

 

Pozivamo te da pratiš naše obavijesti ovdje na webu te nas zapratiš i na Facebooku (https://www.facebook.com/socialinnovatorshr)  kako ti ne bi promaknuo link za prijavu!

 

Ovaj program dio je projekta Social Innovators, čiji je cilj utjecati na lakše zaposlenje mladih koji su stekli obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih znanosti te promovirati zapošljavanje u udrugama kao mjestima gdje mladi mogu naučiti nove vještine i znanja i kao atraktivnog okruženja za rad, učenje i održiv doprinos zajednici. Osim toga, projekt želi potaknuti razvoj socijalnih inovacija. Projekt u Hrvatskoj koordinira Inicijativa mladih za ljudska prava (YIHR), a on se zajedno s ovim edukacijskim programom odvija još i u Sloveniji te Bugarskoj, uz podršku norveških ekspertnih partnera.

 

The Social Innovators project is funded by Iceland, Liechtenstein and Norway through the EEA and Norway Grants Fund for Youth Employment.

Working Together for a Green, Competitive and Inclusive Europe.

 

“Social Innovators je financiran od strane Islanda, Norveške i Lihtenštajna kroz EEA and Norway Grants Fund for Youth Employment.

Zajedno za zelenu, kompetitivnu i uključivu Europu”.

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića.