Putevima goranskih mirovnjaka: obilježili smo 30 godina Škole mira u Gorskom kotaru!
U subotu, 21. rujna 2024., je na Međunarodni dan mira obilježena 30. obljetnica od osnutka Škole mira u Gorskom kotaru. Ovaj događaj su organizirali i podržali Inicijativa mladih za ljudska prava - Hrvatska (YIHR Hrvatska), Primorsko-goranska županija, Općina Mrkopalj, Osnovna škola Mrkopalj, Centar za studije mira i konflikata Sveučilišta u Rijeci te građani Mrkoplja.
Prilikom obilježavanja organizirana je spomen šetnja “Putem goranskih mirovnjaka: 30 godina Škole mira u Gorskom kotaru”, a sudionici su posjetili najvažnije lokacije u Mrkoplju koje vežemo uz rad Škole mira i njezinog osnivača, Franje Starčevića. Šetnja je započela u Osnovnoj školi Mrkopalj prigodnim govorima organizatora i pokrovitelja manifestacije, plesnom točkom učenice Osnovne škole Mrkopalj, isječkom iz filma “Neispričane priče” Nansen dijalog centra iz Osijeka, pregledom aktivnosti vezanih za Školu mira i njezinu valorizaciju Valentine Otmačić iz Centra za studije mira i konflikata te nalazima istraživanja polaznica Mirovnih studija Centra za mirovne studije koje je predstavila Iva Zenzerović Šloser iz Centra za mirovne studije.
Također, predstavnica Inicijative mladih za ljudska prava Senna Šimek uručila je ravnatelju Dragutinu Crniću i učenici OŠ Mrkopalj spomen ploču na kojoj piše:
Na ovom je mjestu u kolovozu 1994. godine započelo djelovanje Škole mira, jedinstvene inicijative koja je tijekom ratnih i poslijeratnih godina okupila tisuće djece i odraslih različitih nacionalnosti iz brojnih dijelova Hrvatske i regije u izgradnji boljeg, nenasilnog svijeta.
Povodom tridesete obljetnice pokretanja Škole mira, ovo spomen-obilježje na Međunarodni dan mira podižu zahvalni građani.
U Mrkoplju, 21. 09. 2024.
Nakon toga su se sudionici uputili prema kući u kojoj je do smrti 2011. godine živio Franjo Starčević. Tamo je Nada Glad, autorica knjige “Goranski MIRovi” govorila o svojom prijateljstvu s Franjom Starčevićem, a Božana Blašković je izvela pjesmu Franjinog nećaka Marka Starčevića.
Uslijedio je posjet grobu Franje Starčevića na kojem je predstavnica Inicijative mladih za ljudska prava imala govor o važnosti sjećanja na njegovo životno djelo te su sudionici zapalili lampione i položili 31 ružu - 30 ruža za proteklih 30 godina te još jednu za njezinu budućnost.
U Kući pod Čelimbašom su sudionici imali priliku razgovarati s bivšim polaznicima i polaznicama Škole mira o njihovim iskustvima tijekom pohađanja Škole i utjecaju na kasniji život. Osim toga, predstavljen je časopis “BBC” koji je pratio rad Škole.
Šetnja je privedena kraju ponovnim odlaskom u Osnovnu školu Mrkopalj u kojoj su učenici izveli himnu Škole mira, podijelili zahvalnice sudionicima i sudionicama koje su izradili te zakuskom na kojoj se razgovaralo o tome kako nastaviti raditi na jačanju vidljivosti Škole mira te novim aktivnostima koje će joj dati novi zamah.
O manifestaciji su izvjestili i Novi List, HRT, i Radio Delnice.