Škabrnja je, uz Vukovar, simbol stradanja Hrvatske u Domovinskom ratu. Rano ujutro 18. studenoga 1991. godine pripadnici srpskih paravojnih postrojba i Jugoslavenske narodne armije pod zapovjedništvom Ratka Mladića započeli su napad na Škabrnju u kojem su imali potporu topništva, 30 tenkova i avijacije.
Tenkovsko-pješačke snage JNA, potpomognute paravojnim jedinicama, za napad na Škabrnju tog dana došle su iz dva smjera. Jedna kolona tenkova i oklopnih transportera s kamionima pješaštva prolazeći kroz Zemunik Gornji došla je oko 7 sati na zapadni ulaz u Škabrnju i s tenkovskim cijevima okrenutim prema hrvatskim položajima zauzela dva napadajna položaja. Istodobno je druga kolona tenkova i pješaštva došla iz pravca Biljana Donjih cestom Benkovac – Škabrnja – Zadar i na Marinovcu, sjevernom ulazu u Škabrnju prema Ražovljevoj glavici, zauzela također napadni položaj.
Sam napad i usklađena vatrena priprema po položajima hrvatskih branitelja na pravcu Škabrnja – Nadin počeo je oko 7.30 sati iz raketno-topničkog oružja, oklopnih postrojbi i tenkova. Glavni udar i težište napada agresora bili su na pravcu zapadnog ulaza u Škabrnju, zaselka Ambar i Ražovljeve glavice, gdje su uz žestoku vatrenu potporu iz navedenih neprijateljskih uporišta i zrakoplovstva angažirane jake tenkovsko-pješačke snage četnika i JNA. Dok branitelji Škabrnje na ovim pravcima obrane pružaju otpor, iza leđa im je JNA angažirala i helikopterske postrojbe. Četnici i pripadnici JNA do središta sela došli su tek predvečer oko 16.30 sati, tjerajući ispred tenkova zarobljene branitelje i civile kao živi štit.
Škabrnju, selo u kojem je živjelo isključivo hrvatsko stanovništvo, branilo je 246 pripadnika Samostalnog bataljuna Škabrnje, a do večeri je selo bilo zauzeto. Uslijedio je masakr civila koji su bili ostali u selu za vrijeme napada. Civili, među kojima je bilo žena, djece i starijih ljudi, izvedeni su iz podruma u kojima su se sakrivali, i potom ubijeni. Sljedećeg dana srpske paravojne formacije uz pomoć JNA ulaze u susjedno selo Nadin, gdje ubijaju četrnaest hrvatskih civila i pet branitelja, dok se za troje još traga. Preživjeli seljani su protjerani, a njihova imovina zapaljena ili opljačkana. Pogubljenja onih koji nisu uspjeli pobjeći iz Škabrnje i okolice su nastavljena sve do veljače 1992. godine, a ukupno je do oslobođenja mjesta u VRO “Oluja” 1995. godine u Škabrnji ubijeno 86 osoba.
Operacijom “Maslenica”, koja je službeno trajala od 22. do 25. siječnja 1993., Hrvatska vojska oslobodila je cijeli prostor na potezu Maslenica – Zadar, Rovanjska, Maslenica, Posedarje, Novigrad, Pridraga, Podgradina, Paljuv, Islam Latinski Zeleni Hrast, Murvica, Musapstan, Crno, Babin Dub, aerodrom Zemunik i Škabrnja. Tako je Škabrnja sve do 22.3.1993. bila pod nadzorom Hrvatske vojske, ali je nakon pretrpljenih velikih gubitaka u ljudstvu, donesena odluka o povlačenju iz Škabrnje i povratku na crtu obrane u Prkos, s tim da se u Škabrnju svakodnevno izviđalo. Škabrnja je konačno oslobođena 5. kolovoza 1995. u VRO “Oluja“.
Što se tiče suđenja ratnim zločincima, pred Haškim tribunalom za zločine u Škabrnji i Nadinu na višegodišnje kazne zatvora 2004. godine osuđeni su Milan Martić i Milan Babić, koji je 2006. počinio samoubojstvo.
Presudom Županijskog suda u Zadru, koja je postala pravomoćna u lipnju 1998. godine, za ratni zločin u Škabrnji 18 osoba je proglašeno krivim (optužnicom je bilo obuhvaćeno 26 okrivljenika) i osuđeno na višegodišnje zatvorske kazne, među njima i jedini prisutni Jovan Badžoka, koji je osuđen na deset godina. Među osuđenicima bila je i Zorana Banić, koja je po uhićenju u Švicarskoj 2001. i izručenju Hrvatskoj zatražila obnovu postupka. U obnovljenom postupku proglašena je krivom i osuđena na 6 godina zatvora. Osim Zorane Banić i Jovana Badžoke, ostale osobe koje su navedenom presudom u odsutnosti pravomoćno osuđene za ratni zločin u Škabrnji nikada nisu odslužile zatvorske kazne te i dalje nisu dostupne pravosudnim tijelima RH.
Postupci u tijeku pred Županijskim sudom u Splitu protiv dvojice nedostupnih okrivljenika opt. Zorana Tadića i opt. Milana Gnjidića, primjer su sporosti pravosuđa koja je u predmetima ratnih zločina poslovična. Milan Gnjidić u studenom 2023. oslobođen je optužbe te predmet od onda na Visokim kaznenom sudu čeka odluku po žalbi. Što se tiče kaznenog postupka protiv Zorana Tadića, po informacijama koje posjedujemo, posljednje ročište održano je u srpnju 2023. Mještani Škabrnje i Nadina prosvjeduju zbog nepravovremenog procesuiranja ratnih zločina, pitaju se zašto se postupak protiv Tadića, bivšeg načelnika sigurnosti Štaba teritorijalne obrane Benkovac, inače državljanina Srbije i Australije, vodi tek sada i zašto je ta optužnica podignuta tek 2022.?
Dana 31. svibnja 2023. pravomoćnom presudom donesenom nakon ponovljenog postupka u predmetu protiv Jovice Stanišića i Franka Simatovića, Sud je utvrdio odgovornost optuženika po osnovu udruženog zločinačkog pothvata za kaznena djela zločina protiv čovječnosti, između ostalog počinjena i u Škabrnji.
Tekst je napisala Petra Orešković, članica aktivističke mreže Inicijative mladih za ljudska prava.
Financirano sredstvima Europske unije. Izneseni stavovi i mišljenja su stavovi i mišljenja autora i ne moraju se podudarati sa stavovima i mišljenjima Europske unije ili Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni EACEA ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Program Impact4Values sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.
Documenta.hr (2021) Izražavamo pijetet prema žrtvama zločina u Škabrnji i Nadinu. https://documenta.hr/novosti/izrazavamo-pijetet-prema-zrtvama-zlocina-u-skabrnji-i-nadinu/ (pristupljeno: 4.3.2025.)
Documenta.hr (2023) Pamtimo žrtve zločina u Škabrnji i Nadinu. https://documenta.hr/novosti/pamtimo-zrtve-zlocina-u-skabrnji-i-nadinu/ (pristupljeno: 4.3.2025.)
Documenta.hr (2024) Pamtimo stradanje Škabrnje i Nadina. https://documenta.hr/novosti/pamtimo-stradanje-skabrnje-i-nadina/ (pristupljeno: 4.3.2025.)
Morh.hr (2023) Škabrnja. https://www.morh.hr/skabrnja-32-obljetnica-stradanja-vukovara-i-skabrnje/ (pristupljeno: 4.3.2025.)
Nacional.hr (2020) Documenta: “U Srbiji za Škabrnju prijavljena šestorica pripadnika JNA, nijedan nije odgovarao”. https://www.nacional.hr/documenta-u-srbiji-za-skabrnju-prijavljena-sestorica-pripadnika-jna-nijedan-nije-odgovarao/ (pristupljeno: 4.3.2025.)
Opcina-skabrnja.hr (2025) Škabrnja. https://www.opcina-skabrnja.hr/skabrnja/povijest.html (pristupljeno: 4.3.2025.)