hr en

Mladi se sjećaju zaboravljenih

Vrgorac

Large 22

29. kolovoza 1942. dogodio se najveći četnički pokolj u Dalmaciji u Drugom svjetskom ratu. U sklopu talijanske operacije Albia istočnohercegovački četnici ubili su oko 150 civila, uključujući tri katolička svećenika, a spaljeno je i uništeno 17 sela.

Kada su Talijani uvidjeli da se stvaraju uvjeti za spajanje partizanskog prostora u Bosni s onim u Dalmaciji, sve do mora, svjesni opasnosti krenuli su u ofenzive. Nakon dvije manje i neznačajne ofenzive, osmišljena je ambiciozna operacija Albia. Potkraj kolovoza talijanske su snage uz pomoć četničkih postrojbi iz istočne Hercegovine provele operaciju kojoj je glavni cilj bio čišćenje biokovskog područja od partizanskih snaga, odnosno uništenje partizanskog bataljuna „Josip Jurčević“. 

Partizanske su se snage zbog brojnosti i oružane nadmoći napadača povukle pred talijansko-četničkim napadima na padine Biokova, a 28. kolovoza bataljun 'Josip Jurčević' uspio se izvući iz talijanskog obruča, dok je stanovništvo opkoljenih podbiokovskih naselja ostalo izloženo napadima i osveti. 

Do opkoljenih naselja Talijani su vojnim kamionima doveli četničke jedinice koje su djelovale u sklopu Antikomunističke dobrovoljačke milicije (MVAC). Te su jedinice 29. kolovoza 1942. izvršile masakr nad civilnim stanovništvom Vrgorske krajine u naseljima duž Napoleonove ceste. Ubijeno je 145 civila, uglavnom muškaraca. Svi ubijeni civili bilu su hrvatske nacionalnosti, a osim ubojstava zabilježena su i brojna ranjavanja, silovanja i palež objekata. 

Četničke jedinice potvrdile su djelovanja u Vrgorskoj krajini. Tako Petar Baćović vojvodi Draži Mihajloviću u izvještaju piše: „(…) naši četnici oderali su tri katolička sveštenika. Naši četnici ubijali su sve muškarce od 15 godina na više. Žene i deca ispod 15 godina nisu ubijana. 17 sela je potpuno spaljeno“.

Stradanje civilnog stanovništva u naseljima Dragljane, Kozica i Rašćane tijekom operacije „Albia“ u Drugom svjetskom ratu obilježeno je spomenicima koji predstavljaju mjesta sjećanja i dubokog pijeteta zajednice prema nevinim žrtvama.

 

Tekst je napisala Petra Orešković, članica aktivističke mreže Inicijative mladih za ljudska prava

 

Financirano sredstvima Europske unije. Izneseni stavovi i mišljenja su stavovi i mišljenja autora i ne moraju se podudarati sa stavovima i mišljenjima Europske unije ili Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni EACEA ne mogu se smatrati odgovornima za njih. 

Program Impact4Values sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.

 

Antifasisticki-vjesnik-org (2025) Za vrijeme talijanske operacije Albia četnici pobili 145 stanovnika Vrgorske krajine. https://www.antifasisticki-vjesnik.org/hr/kalendar/8/29/296/ (pristupljeno: 4.3.2025.)

Hina (2021) Dragljane - komemoracija žrtava najvećeg četničkog pokolja u Dalmaciji. https://www.hina.hr/vijest/10765975 (pristupljeno: 4.3.2025.)

Sabh.hr (2024.) Obilježena 82. obljetnica najvećeg četničkog zločina u Dalmaciji u Drugom svjetskom ratu. https://sabh.hr/obiljezena-82-obljetnica-najveceg-cetnickog-zlocina-u-dalmaciji-u-drugom-svjetskom-ratu/ (pristupljeno: 3.4.2025.)

Staze.hr Memorijalna mjesta stradanja civilnog stanovništva u selima Dragljane, Kozica i Rašćane tijekom operacije „Albia“ 29. kolovoza 1942. godine. https://staze.hr/map/5/8772/memorijalna-mjesta-stradanja-civilnog-stanovnistva-u-selima-dragljane-kozica-i-rascane-tijekom-operacije-albia-29-kolovoza-1942-godine (pristupljeno: 3.4.2025.)

 

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića.