Tko zaslužuje državna odlikovanja i priznanja?
Zaslužuju li ih osobe koje su tijekom 1990-ih počinile ratne zločine te su za njih osuđene?
Zaslužuju ih li osobe osuđene za zločine protiv čovječnosti, civila i zarobljenika?
Zaslužuju ih li vojne postrojbe čiji su pripadnici činili te zločine?
Jesu li to ljudi kojima se Republika Hrvatska treba ponositi?
Kakva se poruka time šalje društvu?
Prema Zakonu o odlikovanjima i priznanjima Republike Hrvatske, predsjednik_ca Republike Hrvatske dodjeljuje odlikovanja i priznanja Republike Hrvatske na vlastiti poticaj ili na prijedlog Državnog povjereništva za odlikovanja i priznanja Republike Hrvatske. Jednako tako, predsjednik_ca RH po vlastitoj odluci ili na prijedlog Povjereništva oduzima odlikovanje ili priznanje ako nositelj odlikovanja ili priznanja postupa protivno pravnom poretku ili moralnim zasadama u Republici Hrvatskoj. Iz ovih pravnih propisa je jasno vidljivo kako je odluka o dodjeljivanju odlikovanja i priznanja, odnosno o njihovom oduzimanju isključiva nadležnost predsjednika_ca Republike Hrvatske.
Haški sud (MKSJ) je 29.11.2017. pravomoćno osudio Jadranka Prlića, Slobodana Praljka, Milivoja Petkovića, Valentina Ćorića i Brunu Stojića zbog teškog kršenja Ženevskih konvencija i zločina protiv čovječnosti. Ista je presuda dokazala da je rat u BiH imao međunarodni karakter u kojem je sudjelovala Republika Hrvatska. Prlić, Praljak, Ćorić, Stojić i Petković nose državna odlikovanja Republike Hrvatske koja im je dodijelio Franjo Tuđman. Podsjećamo, Praljak je nakon izrečene kazne u sudnici počinio samoubojstvo te mu je nakon toga održana komemoracija u Koncertnoj dvorani Vatroslav Lisinski.
Oni nisu jedini - odlikovanje ima i Dario Kordić kojeg je Haški sud 2004. također pravomoćno osudio zbog odgovornosti za počinjene ratne zločine u BiH. Njegova izjava o tome kako bi sve ponovio i kako je svaka sekunda vrijedila (u ratu) prošle je godine izašla u medijima. Ni to nije bilo dovoljno da mu se oduzme odlikovanje.
Uz ove najpoznatije slučajeve, vidljiv je zabrinjavajući trend odlikovanja postrojbi, ponajviše HVO-a, čiji su pripadnici ili zapovjednici osumnjičeni za ratne zločine tijekom rata u BiH.
Ovakvim se praksama direktno ugrožavaju ljudska prava i pravo na dostojanstvo žrtava počinitelja ratnih zločina, dok se negiranjem, relativizacijom ili zanemarivanjem presuda Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju i državnih sudova dovodi u pitanje uloga i utjecaj ovih institucija u osiguravanju i poštivanju vladavine prava.
Financirano sredstvima Europske unije. Izneseni stavovi i mišljenja su stavovi i mišljenja autora i ne moraju se podudarati sa stavovima i mišljenjima Europske unije ili Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni EACEA ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Program Impact4Values sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.