hr en

Vijesti

Bili smo na Danima mira u Mostaru!

Large 1

Ususret Međunarodnom danu mira koji se obilježava svake godine 21.9, naša Margareta je s još četvero mladih iz naše Aktivističke mreže i s naših prošlih događaja posjetila Mostar od 18.9 do 21.9 i sudjelovala u Danima mira u organizaciji Udruženja mreža za izgradnju mira, United World College (UWC) Mostar i bosanskohercegovačke kancelarije Foruma ZFD.

 

Program je počeo već u srijedu, 18.9, Mirovnom konferencijom u organizaciji UWCa Mostar, a od sljedećeg dana smo prisustvovali brojnim radionicama, kulturnim manifestacijama i panel raspravama. Margareta je u četvrtak, 19.9, sudjelovala u Regionalnom Okruglom stolu “Quo vadis Mir?”. Osim Margarete, govornici na raspravi bili su profesor akademik Nerzuk Ćurak, Radmila Žigić iz Fondacije LARA BiH, Denis Džidić iz BIRNa BiH te Marijana Stojčić iz Centra za primenjenu istoriju iz Srbije. Raspravu je moderirala novinarka N1 BiH Sanela Dujković, a prisustvovalo je i 50 članova publike - mladih, profesionalaca i praktičara u području mirotvorstva i suočavanja s prošlošću te građana Mostara i okolice. 

 

Na raspravi se razgovaralo o konceptu i značaju pozitivnog mira, napretku regije prema pozitivnom miru, važnosti bilo kakvog mira naspram bilo kojeg rata ili nasilja, političko-društvenoj situaciji u Bosni i Hercegovini, Srbiji i Hrvatskoj, ulozi civilnog društva i medija u procesima suočavanja s prošlošću te problemom korištenja i interpretacije medijskog sadržaja u političke svrhe. Margareta je govorila o izazovima suočavanja s prošlošću u Hrvatskoj, istaknuvši da se Hrvatsku, od njenog ulaska u Europsku Uniju, vrlo često zanemaruje kada se komentira problematičnost i neodgovorno suočavanje s prošlošću u regiji. Međutim, Hrvatska se suočava sa sve više i više problema u tom području pa je tako i Glavni tužitelj Međunarodnog rezidualnog mehanizma za kaznene sudove u Haagu, Serge Brammertz, istaknuo velike probleme zastoja, pristranosti i političkog utjecaja u procesuiranju osumnjičenika za ratne zločine, posebno onih hrvatske nacionalnosti. Više o tome možete pročitati ovdje. Također, Margareta je istaknula važnost uloge organizacija civilnog društva, regionalne suradnje i mladih u procesu suočavanja s prošlošću, promicanju mira i izgradnji tolerantnog društva koje se bazira na suradnji, razumijevanju i poštivanju različitosti. Taj se dan završio predstavom DIS teatra Banja Luka.

 

Program Dana mira se nastavio i u petak, 20.9 raznim radionicama, predstavama i projekcijom filma “Mostovi” Inicijative građanki/na Mostar koja je uslijedila nakon dodjele mirovne nagrade “Goran Bubalo”. U subotu, 21.9 na sam Međunarodni dan mira kada i UWC obilježava svoj dan, mladi i učenici UWCa Mostar održali su javnu manifestaciju - mladi iz više od 70 zemalja svijeta predstavili su kulturu, plesove i narodne nošnje svojih zemalja. U putovanju oko svijeta u 80 minuta su plesom, gastronomskim delicijama i pjesmom dokazali da mlade generacije imaju kapacitet, volju, mogućnost i ogromnu želju da grade bolje i mirno društvo zasnovano na poštivanju i slavljenju različitosti.

 

Galerija

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića.