hr en

Vijesti

Kako i zašto pamtiti civilne žrtve rata?

Large img 20221206 113106  1

Zagreb, 22. prosinca 2022.

Važnost sjećanja na civilne žrtve rata te smjernice i primjeri dobre prakse komemoriranja civilnih žrtava rata sastavni su dijelovi publikacije “Inkluzivno sjećanje: Preporuke za komemoriranje civilnih žrtava rata za predstavnike lokalne i područne samouprave u Republici Hrvatskoj”.

Ova publikacija, koju je izdala Inicijativa mladih za ljudska prava, ima za cilj potaknuti lokalnu vlast na aktivni angažman u čuvanju sjećanja na sve civilne žrtve rata neovisno o njihovom nacionalnom podrijetlu ili etničkoj pripadnosti.

“Inkluzivno sjećanje” pruža koherentan i sažet prikaz međunarodnih akata te primjera dobre prakse u regionalnom kontekstu, a predlaže i konkretno umjetničko rješenje za komemoriranje civilnih žrtava rata.

Ova publikacija također i objašnjava važnost očuvanja sjećanja na civilne žrtve rata s obzirom na to da društvo koje se ne suočava sa prošlošću ne može ostvariti prava na istinu, pravdu, reparacije i jamstvo neponavljanja. Naglašeno je da je sjećanje oblik reparacija s obzirom na to da je prepoznavanje kršenja ljudskih prava neophodno za vraćanje dostojanstva žrtvama.

U poglavlju “Kako se prisjećati prošlosti”, istaknuta je potreba za otvaranjem dijaloga u društvu, uključivanjem raznovrsnih aktera, uključujući predstavnika vlasti, inkluzivnim pristupom sjećanju te povezivanjem sa suvremenim temama. 

Pored stvaranja prostora za doprinose predstavnika žrtava kršenja ljudskih prava, ističe se važnost uključivanja šireg društva u cilju izgradnje povjerenja i budućnosti u kojoj se zločini ne ponavljaju. 

Posebno je značajna uloga predstavnika vlasti s obzirom na utjecaj koji može imati službeno i javno prepoznavanje zločina i odgovornosti institucija u procesu utvrđivanja istine, prihvaćanja činjenica i preuzimanja odgovornosti.

Shodno tomu, Inicijativa mladih za ljudska prava je prošle godine uoči 30. obljetnice ubojstva Aleksandre, Marije i Mihajla Zec gradonačelniku Grada Zagreba, Tomislavu Tomaševiću, dostavila publikaciju Inkluzivno sjećanje te je 2021. godine gradonačelnik prvi put sudjelovao na komemoraciji obitelji Zec na Sljemenu. U svom govoru je istaknuo da “ovakvi zločini ne smiju pasti u zaborav”. 

Osim gradonačelnika Grada Zagreba, preporuke su dostavljene i drugim jedinicama lokalne i područne samouprave u Republici Hrvatskoj.

Pored predstavnika žrtava, šireg društva i predstavnika vlasti, prepoznaje se doprinos umjetnika u procesima sjećanja na civilne žrtve rata. S tim u vidu, Inicijativa mladih za ljudska prava je objavila natječaj za umjetničko rješenje za komemoraciju civilnih žrtava rata na kojem je pobijedila mlada umjetnica, Isabell Radešić, sa svojim umjetničkim rješenjem “Fragmenti”. 

Ovo lako čitljivo, upečatljivo, dojmljivo, izvedivo i trajno umjetničko rješenje za spomenik civilnim žrtvama rata smo uvrstili u publikaciju “Inkluzivno sjećanje” te zagovaramo njegovo postavljanje prema predstavnicima lokalne i područne samouprave. 

Isabellino rješenje “Fragmenti” dostupno je i u virtualnom formatu koji prati objave na društvenim mrežama Inicijative mladih za ljudska prava vezane za komemoriranje civilnih žrtava rata. “Fragmente” smo otisnuli i na reflektirajućem kartončiću/ bedžu da kad zajedno s aktivistima odlazimo na neobilježena mjesta stradanja, nosimo taj bedž kao znak solidarnosti i sjećanja.

Kroz publikaciju “Inkluzivno sjećanje” objašnjavamo i nužnost povezivanja procesa sjećanja sa sadašnjošću i budućnošću, prepoznajući ulogu sjećanja za iscjeljenje i izgradnju povjerenja te olakšavanje razumijevanja suvremenih problema s ciljem sprječavanja budućeg nasilja.

S tim u vidu, predstavljajući publikaciju “Inkluzivno sjećanje” na panel raspravi Inovativne prakse društvenog aktivizma i zagovaranje na lokalnoj razini, pored predlaganja javnih politika vezanih za komemoriranje civilnih žrtava rata, povezali smo ovu temu s aktualnim problemima vezanim za ljudska prava, točnije pitanjima klimatske pravde koja su ugroza za sve, neovisno o nacionalnosti, rasi ili bilo kojem drugom identitetu.  

Pozivamo sve zainteresirane da publikaciju “Inkluzivno sjećanje: Preporuke za komemoriranje civilnih žrtava rata za predstavnike lokalne i područne samouprave u Republici Hrvatskoj” pročitaju putem sljedeće poveznice te se detaljno upoznaju s time kako i zašto pamtiti civilne žrtve rata. 

 

 

-------------------------------------------

 

Projekt 4O: Otkrivanje, osvještavanje, osnaživanje i organizacija za ljudska prava je podržan kroz Fond za aktivno građanstvo, sredstvima Islanda, Lihtenštajna i Norveške u okviru EGP grantova.

Projekt 4O: Otkrivanje, osvještavanje, osnaživanje i organizacija za ljudska prava zajednički provode Inicijativa mladih za ljudska prava - Hrvatska, Projekt građanskih prava Sisak, Europski dom Vukovar, Status M i ARTERARIJ.

Predstavljanje preporuka je sufinancirano sredstvima Grada Zagreba.

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića.