hr en

Mladi se sjećaju zaboravljenih

Koranski most, Karlovac

Large 10

Točno na dan 30. obljetnice zločina na Koranskom mostu u Karlovcu – kada je bivši pripadnik MUP-a i SJP Grom, Mihajlo Hrastov, ubio 13 razoružanih rezervista JNA – održana je sjednica Gradskog vijeća Karlovca na kojoj je odlučeno da će Koranski most biti preimenovan u Most specijalne jedinice Grom. Događa se to netom po otvaranju murala kojeg su naslikali karlovački Bad Blue Boysi uz podršku braniteljskih udruga, a koji prikazuje upravo osuđenog  Mihajla Hrastova.

Što se dogodilo tog 21. rujna 1991. godine na Koranskom mostu, jednoj od glavnih točaka obrane Karlovca? Pripadnici MUP-a i ZNG-a presreli su vozila u kojima su bili rezervisti JNA, a nakon pregovora oni su odložili oružje i predali se. Dio zarobljenika potom je prebačen u prostorije policije, a njih 17 odvedeno je pješice na Koranski most. Tamo je automatskim oružjem usmrćeno 13 razoružanih zarobljenika, dok se njih četvero spasilo skokom u rijeku Koranu. Nešto više od pola godine kasnije podignuta je optužnica protiv Mihajla Hrastova za djelo protupravnog ubijanja i ranjavanja neprijatelja. Suđenje se pretvorilo u jedno od najdužih suđenja na hrvatskim sudovima. Saga je trajala čak 23 godine, a u ta dva desetljeća prvo su donesene tri oslobađajuće presude koje je 2009. poništio Vrhovni sud, prvo osudom na 8 godina zatvora, a zatim nakon žalbe smanjenjem na 7 godina. U sve se upetljao i Ustavni sud koji 2010. ukida osuđujuću presudu Vrhovnog suda pod opravdanjem da presuda nije javno objavljena nakon izricanja. Predmet se tako vratio Vrhovnom sudu na ponovni postupak, a 2015. mu je potvrđena drugostupanjska presuda prema kojoj je kažnjen na 4 godine zatvora za ubojstvo 13 ratnih zarobljenika. U to mu se uračunalo vrijeme provedeno u pritvoru te na izdržavanju kazne 1992. i 2009./2010.. Već 2016. izašao je iz zatvora.

Iako su brojne udruge civilnog društva, kao i oporbene stranke, upozoravale da je civilizacijski neprihvatljivo da most na kojem je počinjen ratni zločin nosi ime jedinice čiji su članovi za taj zločin odgovorni, odluka o imenovanju je donesena i sprovedena pod objašnjenjem da je SJP Grom prva formirana u obrani Karlovca te da su njezine aktivnosti u osiguranju Koranskog mosta bile prekretnica u obrani Karlovca. Valja napomenuti da je bilo drugih načina da se obilježi 30. obljetnica obrane Karlovca, tako je YIHR Hrvatska predložio da Koranski most ponese ime karlovačke mirotvorke Jelke Glumičić koja je od početka rata 1991. pa do svoje smrti 2020. nastojala zaustaviti rat, uspostaviti mir, razumijevanje i dobru volju među građanima Karlovca.

Ovo nije prvi put u Hrvatskoj da je mjesto zločina posvećeno postrojbi čiji su pripadnici taj zločin počinili. Slična situacija dogodila se i u Splitu gdje je pred ulaz u vojarnu Lora postavljan spomenik 72. bojni Vojne policije RH, čiji su neki pripadnici osuđeni za ratne zločine tamo počinjene nad ratnim zarobljenicima i civilima. Ova praksa dobro je poznata u Republici Srpskoj gdje je, primjerice, pred ulazom u logor Trnopolje postavljen spomenik „palim srpskim borcima“.

 

Tekst je napisala Petra Orešković, članica aktivističke mreže Inicijative mladih za ljudska prava.

 

Financirano sredstvima Europske unije. Izneseni stavovi i mišljenja su stavovi i mišljenja autora i ne moraju se podudarati sa stavovima i mišljenjima Europske unije ili Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni EACEA ne mogu se smatrati odgovornima za njih. 

Program Impact4Values sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.

 

Balkans.aljazeera.net (2021) Slavljenje zločina: Karlovac imenovao most po postrojbi ratnog zločinca https://balkans.aljazeera.net/opinions/2021/9/23/slavljenje-zlocina-karlovac-imenovao-most-po-postrojbi-ratnog-zlocinca (pristupljeno: 4.3.2025.)

Documenta.hr (2021) 30. godišnjica zločina na Koranskom mostu https://documenta.hr/novosti/30-godisnjica-zlocina-na-koranskom-mostu/  (pristupljeno: 4.3.2025.)

Index.hr (2021) Pobio 13 zarobljenika iz JNA. U Karlovcu mu napravili mural za obljetnicu masakra https://www.index.hr/vijesti/clanak/u-karlovcu-ogroman-mural-covjeka-koji-je-pobio-13-zarobljenih-rezervista-jna/2302804.aspx (pristupljeno: 4.3.2025.)

Jutarnji.hr (2021) Odluku izglasali u 3.45h ujutro! Most dobio ime po postrojbi čiji je pripadnik na njemu počinio ratni zločin https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/odluku-izglasali-u-3-45h-ujutro-most-dobio-ime-po-postrojbi-ciji-je-pripadnik-na-njemu-pocinio-ratni-zlocin-15104115 (pritupljeno: 4.3.2025.)

Yihr.hr (2021) Nazovite Koranski most po Jelki Glumičić https://yihr.hr/hr/nazovite-koranski-most-po-jelki-glumicic (pristupljeno: 4.3.2025.)

 

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića.